uğur dumankaya rant vergisi

Ranttan elde edilecek vergi, yine halk için kullanılmalı!

Genel Uğurcan Tokay 17.01.2015
Uğur Dumankaya, rant vergisinin sektörü ileriye taşıyacağını ve kurallara bağlılığı arttıracağını açıkladı.
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, rant vergisi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Toplumsal fayda adına değer artış payı alınmasının gerekli olduğunun altını çizen Dumankaya, elde edilen gelirin yine toplumsal fayda için kullanılması gerektiğini önemle ifade etti.

Ranttan elde edilen gelirin tüm toplumun yararına üretilecek projelerde kullanılması gerektiğini ifade eden Uğur Dumankaya ‘Bir de değer artış payı ile ilgili çalışmalar yapılırken arsadaki imar değişikliği sonrası kazanç elde edenler gibi müktesep hak kaybına uğrayanlara yönelik de çalışma yapılması gerekli. Buna göre geçmişte imara açık arsa üzerinde yapılan imar değişikliği sonrası malikin bir kaybı olmaması gerekli. Böyle bir müktesep hak kaybı yaşanıyorsa da devletin bu malike müktesep hak kayıplarına karşılık gelen ödemeleri yapması gerekir' diye konuştu.

Türk ekonomisini ayakta tutan sektörlerin başında inşaatın geldiğini vurgulayan Uğur Dumankaya, değer artış payının sektörün gelişmesini ve kurallara olan bağlılığın artmasını sağlayacağını açıkladı. Dünya üzerinde Toprak Değer Artış Vergisi, İngiltere, Çin ve Hong Kong gibi bölgelerde başarıyla uygulanıyor.

uğur dumankaya rant vergisi değer artış payı rant vergisi nedir