ağaçlı alanın ortasında ağaçlar sökülerek yapılmış inşaat görüntüsü

Pina Yarımadası'ndaki otel için soru önergesi verildi

Genel Zeynep Karabağ 20.07.2015
Muğla'nın Güllük Körfezi'nde yer alan Pina yarımadasındaki otel inşaatı devam ederken, bölgede ağaçlandırma yapılmamasına CHP'den tepki geldi.
Bakan Veysel Eroğlu'nun 'Yanan alan asla başka bir yere verilemez, bir yıl içinde ağaçlandırılmak zorunda' sözlerini hatırlatan CHP'li Akın Üstündağ, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Anayasa'nın ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme izin verilmemesine ilişkin maddesini (169.) hatırlatarak, dünyada ender bulunan Halep Çamlarının bulunduğu bölgedeki imar izinlerinin, hangi mevzuata göre yapıldığının açıklanmasını istedi.

Taraf Gazetesi'nden Güler Yılmaz'ın haberine göreİ CHP'li Üstündağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun 2013 yılı Ağustos'unda yaptığı bir konuşmayı da hatırlatarak şöyle dedi:

veysel eroğlu

BAKAN EROĞLU 'KENDİM GERİ ALACAĞIM' DEMİŞTİ

"Bakan Eroğlu ‘İnsanlar Twitter'dan yazıyorlar. Yanan alan fotoğrafı koyup, ‘otel olacak' diye… Öyle bir şey söz konusu değil, genelge var. Öyle bir liste varsa bir yerde gösterin, kendim geri alacağım. Yanan alanı başka maksatla vermek mümkün değil. Yanan alanlar asla başka yere verilemez, doğrudan bir yıl içinde ağaçlandırmak mecburiyetindedir. Otel yapmak mümkün değil, etrafı çevriliyor tespit ediliyor ve bir yıl içinde tekrar ağaçlandırıyoruz. Başka maksatla vermiyoruz' demiştir. Orman Bakanına bu açıklamasını hatırlatıyorum Pina yarımadasındaki inşaatlar arasındaki çelişki karşısında ne diyecek merak ediyorum.”

akın üstündağ

SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP'li vekil, konuya ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması için TBMM'ye de soru önergesi verdi. Akın Üstündağ önergesinde şu sorulara Başbakan'dan yanıt istedi.

İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Pina Yarımadasında, dünyada ender bulunan Halep Çamlarının egemen olduğu bölgede başlatılan otel inşatları aralıksız devam etmektedir. Pina yarımadasında yakın geçmişte bir orman yangını olduğu bilinmektedir. Otel inşaatlarının bulunduğu alan orman yangını olan yerlerden midir? 

pina yarımadası

Orman Kanununda; Devlet ormanlarının yanmasıyla elde edilecek yerlerde yapılacak her türlü yapı ve tesislere Orman idaresince el konulacağı ve yanmış orman alanlarında kanuna aykırı eylemlerde bulunanların cezalandırılacağı belirtilmektedir. Mezkür ormanlık alanda turizm tesisi inşa etmekte olanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Söz konusu proje orman vasfı altındaki alanda ise otel yapımına ilişkin İmar düzenlemeleri hangi mevzuata göre nasıl yapılmıştır ve hangi kurum tarafından verilmiştir?”

Hürriyet

Pina Yarımadasındaki otel