Philip Morris-Sabancı'nın İzmir'de kurmuş oldukları Ar-Ge Merkezi

Philip Morris-Sabancı, İzmir'de Ar-Ge merkezi kurdu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 29.10.2015
80 milyon dolarlık yatırım planlayan Philip Morris, dünyanın ilk oryantal tütün merkezini İzmir'de kurdu.
Philip Morris/ Sabancı, bir ilke imza atarak İzmir'de dünyanın ilk Oryantal Tütün Agronomi Merkezi'ni kurdu. Merkez bünyesinde geliştirilen iyi tarım uygulamaları tarlaya aktarılarak, oryantal tütünde Türkiye'nin tütün üretiminde sürdürülebilirlik, verimlilik ve kalitenin artmasına katkı sağlanacak. Bu kapsamda da 80 milyon dolarlık yatırım planlayan şirketin Kurumsal İletişim Direktörü Filiz Yavuz Diren Türkiye'de 68 bin çiftçi ailesinin geçimini tütün üretiminden sağladığını, Türkiye'nin özellikle oryantal tütünde yüzde 30'luk payda dünya lideri olduğunu kaydetti. Agronomi Merkezi, tütün yetiştiriciliği konusunda 'Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu' belgesine sahip ilk merkez olma özelliğini taşıdını aktaran Diren, "Merkezde 4 sera, tütün bakım odası, tohum işleme odası ve deposu, laboratuvar gibi bölümler yer alacak" diye konuştu. 

Verimlilik yüzde 35 artacak 

Agronomi Merkezi'nin de verimliliği artıracağını anlatan Diren, "Uygulanan çift dikim ile tütün yetiştiriciliğinde verim yaklaşık yüzde 35 artıyor. Modern tütün kurutma sistemi ile maliyette yüzde 20 düşüş sağlanıyor" dedi. 

80 milyon dolarlık yatırım

İhracat amaçlı kapasite artışına yönelik 80 milyon dolarlık yeni yatırım yapacaklarını dile getiren Diren, Türkiye'de bugüne kadar 680 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini anlattı. Diren "Geçen yıl 160 milyon dolarlık ihracat yaptık" dedi.

Sabah

Philip Morris-Sabancı Ar-Ge merkezi Philip Morris Ar-Ge merkezi