perge antik tiyatrosu

Perge Antik Tiyatrosu'nda restore çalışmaları başlıyor

Genel 21.02.2018 17:22

7 bin kişilik Perge Antik Tiyatrosu'nun restorasyonu kapsamında proje çalışmalarına yakın zamanda başlanacak.

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, Antalya 'nın Aksu ilçesindeki antik kentteki tiyatroda gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu yapının tarihinin M.S. 2. yüzyıla kadar uzandığını belirtti.

Perge Antik Kenti'nde 1980'li yıllarda Prof. Dr. Jale İnan başkanlığında kazı çalışmaları başlatıldığını, bulunan tarihi eserlerin korumaya alındığını anımsatan Karabayram, 2018'in "Perge Yılı" ilan edildiğini kaydetti.

Karabayram, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un Antalya 'yı, Perge Antik Kenti'ni ziyaretlerinde antik tiyatronun gündeme geldiğini hatırlattı. Antik tiyatronun kendi öz malzemelerinin yerinde olduğuna dikkati çeken Karabayram, şöyle devam etti: "Sayın Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt'un ve Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatları doğrultusunda, bu hafta ödenek sorunu çözüldü. Perge Antik Tiyatrosu'nun proje çalışmalarına başlanıyor. Bu, çok ciddi bir gelişme çünkü burası bugüne kadar ele alınmamıştı. Daha önce Perge Tiyatrosu, belli güvenlik gerekçeleriyle turizme de kapalıydı. Yapılan ön değerlendirme ve çalışmalarla belli güvenlik koridoru, şeridi çekilerek şu anda Perge'yi yerli ve yabancı turistlerimiz ziyaret edebilmektedirler. Antalya için de önemli bir yer olan Perge Tiyatrosu'nun uygulama faaliyetlerinin de projelerin bitmesinin akabinde önümüzdeki yıllarda başlaması planlanıyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla Perge, o ihtişamlı görünümüne kavuşacaktır."

Karabayram, restoreye ilişkin projenin ön maliyetinin yaklaşık 3 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi.