padişahların taht töreni

Padişahın taht töreni canlanadırılacak

Genel Zeynep Karabağ 17.02.2015
Eyüp Belediyesi, Osmanlı döneminde padişahların tahta çıkma merasimi olan cülus törenleri Eyüp’te yeniden canlandıracak.
Eyüp Belediyesi, Osmanlı ile birlikte tarihe karışan padişahların tahta çıkma merasimi olan cülus törenini düzenleyecek. Törene Abdülhamid Han'ın torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu da katılacak.

Cülus Yolu'nda yapılacak

Osmanlı padişahlarının tahta çıkma merasimi olan ve kılıç kuşanıp ata bindikleri cülus törenleri Eyüp'te düzenlenecek. Proje, Eyüp Sultan Camii'nin arkasında bulunan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restorasyonu gerçekleştirilen tarihi Cülus Yolu'nda yapılacak.

padişahın tahta çıkma töreni

Eyüp Sultan Camii'nin arka tarafında bulunan yol üzerindeki yapıların cepheleriyle taş ve zemin kaplamaları tarihi dokuya uygun olarak yeniden yapıldı. Cülus yolunun sahille birleştiği yere de temsili bir iskele kuruluyor.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, projenin unutulan bir geleneği yeniden dünyaya tanıtmak için hazırlandığını belirterek, “Milletlerarası boyutta kaliteli bir sunum yapmak istiyoruz. Böylece medeniyetimize ait bir ritüeli hem Türkiye ile hem de dünyayla buluşturmuş olacağız” diye konuştu.

Sultan 2. Abdülhamid Han'ın torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu da projenin oldukça heyecan verici olduğunu söyleyerek, “Bu geleneğin yeniden canlandırılması bizi de mutlu etti. Kılıç kuşanma ve diğer konuların bugüne taşınması bizim için onur verici. İnşallah biz de bu törene katılacağız” dedi.

Hürriyet

padişahların taht töreni Eyüp Belediyesi