guclu-turkiye

Oyak Yatırım, Güçlü Türkiye kampanyasını değerlendirdi!

Genel 04.04.2017 16:17

Emlak KOnut GYO'nun 1 Şubat-31 Mart 2017 tarihleri kapsamında 2,8 milyar lira ciro yaptığı kampanyasını Oyak Yatırım değerlendirdi.

Emlak Konut'un ön satışları Ocak-Mart döneminde %136 artışla 2.833 üniteye ulaştı. Şirket ön satışlardan 2,9milyar TL gelir elde etti. Satış büyümesinin arkasındaki en önemli etken Şubat ve Mart'ta Emlak Konut öncülüğünde başlatılan ve düşük faiz-uzun geri ödeme sürelerini kapsayan satış kampanyası gösterilebilir. İlk çeyrek itibariyle, Şirket 2017 için ön satış hedefinin %29'una ön satışlardan elde edilen gelir hedefinin ise %39'una ulaşmış oldu. Kampanya kapsamında kullandırılan 750mn TL'lik mortgage kredileri için Emlak Konut bankalara 168mn TL katkı payı ödedi.

Oyak Yatırım ne diyor?

Şirketin son bir yıl içinde ikinci defa kampanya yapması ve kampanyanın olmadığı Ocak ayındaki sadece 111 adetlik ön satışlar teşvik olmadığında talep ortamının ne kadar zayıf olduğu hakkında güçlü sinyaller vermektedir. Bu anlamda, önümüzdeki dönemde faiz kampanyaları devam ettirilmezse Emlak Konut'un 9.900 adet ve 8milyar TL'lik ön satış hedeflerine ulaşamama riski olduğunu düşünüyoruz. Mart ayında satış kampanyalarının bitmesiyle birlikte, tüketiciler hem yüksek faiz hem de inşaat şirketleri kampanya öncesinde zam yaptıklarından yüksek fiyatlarla karşılaşacaklardır.