arazi hasar tespit çalışması

Osmaniye'deki tarım arazilerinde hasar tespit çalışmaları bitti

Genel 07.08.2018 12:53

Kadirli Tarım ve Orman Müdürü Fatih Rüştü Özeser, zarar tespit edilen tarım arazisi sahiplerineg erekli destekler yapılacağını söyledi.

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde 21 Temmuz günü yaşanan sağanak ve şiddetli rüzgar nedeniyle zarar gören tarım arazilerinde yürütülen hasar tespit çalışmaları tamamlandı.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fatih Rüştü Özeser, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 hafta süren çalışmada, 16 köyde 530 üreticiye ait tarım arazisinde zarar tespit edildiğini belirtti.

İlçede sağanak ve şiddetli rüzgar nedeniyle 24 bin dekar tarım arazisinin zarar gördüğünü dile getiren Özeser, şunları kaydetti:

"Bu arazilerde yüzde 30 ve üzeri zarar görenlere gerekli destekler yapılacaktır. Bunun yanında tarım arazisi zarar gören 530 çiftçimizin Ziraat Bankasına ve kooperatiflere olan borçlarının ertelenmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Daha önce 11 köyde meydana gelen dolu yağışından etkilenen çiftçilerimizin borçlarının 1 yıl ertelenmesi kararı alınmıştı. İnşallah 530 çiftçimizden borcu bulunanların da bu yıl için borçlarının erteleneceğini ümit ediyoruz."