6 Şubat öğretmen ataması

Öğretmen atamaları emlakçıların da yüzünü güldürdü!

Genel Emine Pile 29.01.2015
Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen atamalarının tarihini 6 Şubat olarak açıklamasıyla birçok sektör harekete geçti.
Öğretmen adaylarının dört gözle beklediği atama tarihini Milli Eğitim Bakanlığı açıkladı. 15 bin öğretmen kadrosuna atama yapılmak üzere, başvurular 29 Ocak 2015- 4 Şubat 2015 tarihleri arasında alınacak. Büyük gün ise 6 Şubat olacak.

Merakla beklenen atama sonuçları ile de yurdun dört bir tarafında öğretmen açığı kapanacak ve birçok sektör için kapı açılacak.

Atamalar emlak sektörünü de hareketlendirecek

Eğitim açığını kapatmak için şubat ayında 15 bin öğretmen atamasının gerçekleştirilmesi, öğretmen adaylarını sevindirirken emlakçıların da yüzünü güldürüyor. Özellikle kırsal kesimde aylarca kiracı arayan ev sahipleri için yeni bir gelir kapısı doğuyor. Ev arayan öğretmenler bölgenin eğitim ihtiyacını karşılarken bir nevi de ekonomiye canlılık getiriyor. Tekstilden ulaşıma, nakliyeden emlak sektörüne kadar herkes yarış içine giriyor.  

Büyük şehirlerde fiyatlar tavan yapıyor

İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde her ne kadar fiyatlar üst seviyelerde olsa da ev arayanın öğretmen statüsünde olması fiyatlara ekstra bir artış getiriyor. Özellikle kaloriferli, güven veren bir yerde ev tutmayı tercih eden öğretmenler ev bulmakta sıkıntı yaşayabiliyor. Bu da bazı maliyetleri yükseltiyor. 

Bozkır'da fiyatlar artış göstermişti

Konya iline bağlı Bozkır'a 2014 yılında yapılan atamalarla gelen 78 öğretmen emlak sektörünü canlandırmıştı. 

Bozkır'da 250 lira civarına düşen kaloriferli evler, atamalarla 400-500 lira arası fiyatlara kadar yükseldi. 

İlçeye gelen öğretmenler resmi işlemlerin ardından ev arayışına girdi ve ilçede kiralık kaloriferli ev kalmadı. Kaloriferli evi bulamayanlar ise sobalı evleri tutmaya başladı. 

şubat ataması 2015 öğretmen ataması 6 Şubat öğretmen ataması MEB