tatar yapının patronu mert tatar

Öğrenciyken Porsche'a, patron olunca Passat'a...

Genel Uğurcan Tokay 05.08.2015
Tatar Yapı'nın genç patronu Mert Tatar'ın özel hayatını keyifli bir sohbetle masaya yatırdık.
Emlaktasondakika'nın Genç Patronlar serisi Mert Tatar ile başladı. Tatar Yapı'nın yönetim kurulu eş başkanlığını yapan 1990 doğumlu 25 yaşındaki Mert Tatar'la keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Rixos Pera'nın roof bölümünde startını verdiğimiz söyleşimiz, İstiklal Caddesi'nde devam etti ve Hacı Abdullah Restoranı'nda son buldu.

Eşsiz İstanbul manzarasına sahip bir konumda konuştuğumuz Tatar ile klasik araba tutkusundan üniversite yıllarına, hafta sonu tatillerinden evinin bahçesinde beslediği ceylanlara kadar birçok konuyu samimi bir ortamda masaya yatırdık.

İşte o söyleşi…

Mert Tatar kimdir?

Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. 1990 doğumluyum. Kayserili Tatar ailesinin üyesiyim. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren bir işadamıyım.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=mert+tatar'>mert tatar</a> maroon pera

Maroon ismini verecekleri Pera'daki otelin son durumunu anlatıyor...

İş hayatı dışında neler yapıyorsunuz?

İş hayatı dışında tatil yapmayı severim. Tatillerim zaten iki gün olur. Cuma akşamı çıkarım, Pazar akşamı dönerim. Ağırlıklı olarak yurtdışında dolaşıyorum. Farklı ülkelere gidip yaşayışı, kültürü, ekonomiyi görmeyi seviyorum. Senede 8-9 defa farklı ülkelere gidiyorum. En beğendiğim şehir İsveç'in Stockholm kenti. Geçmişi, ekonomisi, yapıları çok dikkat çekici. Onun dışında Londra'yı çok seviyorum. Amerika ise suni bir bölgeyi andırıyor.

HELİKOPTERDEN PARAŞÜTLE ATLIYORUM

Uğraşmaktan zevk aldığınız bir şey var mı?

Pek hobim yok, çünkü pek vaktim yok. Helikopterden paraşütle atlamayı çok seviyorum. Bir de klasik araba merakım çok. Babamla birlikte klasik araç topluyoruz. Bursa, Kayseri, California neresi olursa hurda arabaları kovalıyoruz. 1966 model cabrio Mustang ve 1969 model Mercedes 280 SL var. Bir yandan alıp bir yandan satıyoruz. Sadece coupe ve üstü açık araçları topluyoruz. Mercedes'i de, Mustang'i de Bursa'da bulduk.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=mert+tatar'>mert tatar</a>

Mert Tatar, Mercedes ve Mustang marka klasik otomobillerini gösterirken...

Eski araba mı, yeni araba mı?

Ben Beykoz'da oturuyorum. O klasik arabayla bir tur atıyorum, bana inanılmaz rahatlık veriyor. Bir de eski araba, bugüne göre çok daha konforlu. Mustang ise Türkiye'de yapılmış en temiz araba. Şu anda Mercedes 300 SL arıyoruz. Dünyada 2 bin tane var. 1962 model olan arabanın fiyatı 1.5 milyon dolar. Biz gidip Cadillac, Plymouth almıyoruz. Bunların gerçek olmayanı da çok fazla. Mercedes, 300 SL modellerini kendisi satın almaya başladı. Habaş'ın sahibi Mehmet Başaran, dünyadaki ender koleksiyonerlerden birisidir.

PORSCHE'LA GİDİYORUM PAZARLIK YAPAMIYORUM

Hangi arabaya biniyorsunuz?

Volkswagen Passat'a biniyorum. Station Wagon, 2014 model. Gün içinde İstanbul trafiğinde Passat çok rahat bir araba. Bir de lüks arabaya trafikte herkes bakıyor, nazar topluyorsunuz. Almanlara güvendiğim için uzun kasa olan modelini aldım. Normalde bende Porsche Turbo S model araç vardı. İş için, toplantıya gidiyorum. Pazarlık yapacaksın yapamıyorsun, Porsche'la toplantıya gelmişsin diyor. Arkadaşlarda Ferrari vardı, Range Rover vardı şimdi çoğunda Passat var. Hepsi, üniversitede Ferrari'ye biniyorduk şimdi Passat'a biniyoruz diye espri yapıyor.

TÜRKİYE'DE İLK ASTON MARTİN'İ BEN ALDIM

Hangi arabaları kullandınız?

İlk arabam Aston Martin'di, Türkiye'de ilk alan bendim. 80'lerden sonra ilk ben aldım. Düşünün aracı ilk satın aldığımda arabanın servisi dahi yoktu. Maslak Oto Sanayi'de bir yer bulduk, orada bakımlarını yaptırdık. Ben bu arabanın plakasını rüyamda gördüm; AST 10. Daha sonra Arda Turan aldı diye haberler çıktı. Arda-Sinem Turan 10 numara forma şeklinde yorumlandı ama o haber yalandı. Galericiyle görüştük, arabayı aldık. Daha sonra AST 10 plakasının peşine düştük. Eski bir Taunus'taydı. 7 bin lira ödedik o plakaya. Sırasıyla Aston Martin, X6, Porsche ve Passat'ım oldu. İstanbul'da son kararım Passat.

Bugünlere gelmenizde büyük pay kimin?

En büyük pay anne ve babamındır. Onların sayesinde oluyor birçok şey. Maddi ve manevi anlamda yol açmaları sayesinde yapabiliyorsunuz her şeyi. Anne ve babayı iyi okuyup, iyi sonuçlar çıkarmak gerekiyor. Aile tecrübesini tüm yönleriyle değerlendirip, ona göre hareket etmek gerekiyor.

İnşaatın patronusunuz. Hayalinizdeki meslek bu muydu yoksa başka bir hayaliniz var mıydı?

Ben 11'den 17 yaşıma kadar döviz bürosunda çalıştım. İlk olarak temizliğiyle ilgilendim. Sonra kasiyer oldum, sonra başına geçtim. Benim kafamda inşaat sektörü yoktu. Ben internet üzerine girişim yapmak, sıfırdan başlamak istiyordum. Ailemle birlikte 8 ay konuştuk. 4-5 ay TEB Genel Müdürlük'te çalıştım. İnternetle ilgili hayallerim hala devam ediyor, yapacağımda. Yapacağım işin girişimcilik öyküsü olmasını istiyorum. Booking.com veya yemeksepeti.com gibi…

TWİTTER'I KULLANMIYORSAN BARİ MEŞGUL ETME

Sosyal medyayı kullanıyor musunuz?

İnstagram'ı kullanıyorum ağırlıklı olarak. Twitter açtım ama kullanmıyorum. Başka Mert Tatar isimli kullanıcı bana tweet atmış. ‘Kardeş Twitter'ı kullanmıyorsan bari meşgul etme de ismi bana ver' diye. Bu da hesabı açtıktan 1.5 sene sonra geldi. Düşünün açacağım şifreyi bulamıyorum. İnstagram'da başarılı işadamları var. Onları takip etmek çok keyifli. 311 takipçim var, 218 kişiyi takip ediyorum. Mesela Murat Ülker, Vural Ak, Donald Trump gibi isimleri takip ediyorum. Nusret Steak House'da takibimde. Kendisi benim arkadaşım. Nusret, gerçek bir başarı hikayesidir.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=mert+tatar'>mert tatar</a> tatar yapı

Sosyal medya hesabından kimi takip ettiğini anlatırken...

Konu Nusret'ten açılmışken… Yemek kültürünüz nasıl?

Kayserliyim ama Kayseri yemeklerini çok sevmiyorum. Benim için vazgeçilmez Karadeniz mutfağı. Kayseri'den mantıyı sevmem, yağlamayı severim. Zeytinyağlı yemekleri de seviyorum. Karadeniz'in kuru fasulye, pilavına bayılıyorum.

Sporla aranız nasıl?

Spor yapmayı seviyorum. Fitness falan değil sadece yürüyüş yapıyorum. Futbolu hiç sevmiyorum. Fenerbahçe taraftarıyım. Bir iki defa İngiltere'ye Chelsea maçını seyretmeye gittim. O kadar hastası değilim yani. Araba yarışlarını izlemeyi seviyorum.

Ufukta evlilik görünüyor mu?

Evlilik gözükmüyor şu sıralar. Aklının, mantığının yattığı biriyle tanışırsın bu kişiyle evlilik olabilir. Erken evlilik iyidir, ancak bazı şeylerin oturmasını beklemek lazım. Bu dönemde evlenip sadece iş olarak dahi birçok şeyden uzaklaşmak mümkün. O kadar farklı ihtiyaç ve sorumlulukları var ki… İş için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Erken evlilik döneminde birilerini ihmal etmek zorunda kalabileceğin için 30'lu yaşlarda evlilik iyidir. İşadamlığı sabah işe git akşam eve dön değil. Artık aktivite isteyen bir yapısı var.

EVİN BAHÇESİNDE 48 CEYLAN, 70 HOROZ VAR

Hayvanlarla aranız nasıl?

Yeni aldığım köpeklerim var, daha isimlerini dahi koymadım. Büyümeyen türlerden birisi. Bizim evimizde 48 tane ceylan var Urfa'dan geldi. 12 tane tavuz kuşu, 60-70 tane Hollanda'dan gelen horoz ve tavuk var. Sabah alarm kurmanıza gerek yok. Önce tavuz kuşları, sonra horozlar, sonra ceylanlar.

Horozlar erken öter derler… Siz güne kaçta başlıyorsunuz, ne zaman uyuyorsunuz?

Sabah 6.45'te uyanıyorum. Geç uyandığımda enerjim çok düşüyor. Sabahtan tüm şantiyeleri dolaşıyorum. Kahvaltı sözüm varsa onu hallediyorum. Saat 11.00'de tüm işlerimi halledip şirkete dönmüş oluyorum. Akşam ise 11-12 arasında uyumuş oluyorum.

AMBULANSTA ÖLÜYLE HASTANEYE GİTTİK

Extreme sporlara olan ilginiz nasıl?

Bir kere safariye gittik arkadaşlarla. Dubai'nin ödüllü safaricisiymiş. Çok farklı bir jeeple geldi. Sağda durup ATV'ye binelim dedim ben. Bindik, ATV'lerle atlıyoruz, zıplıyoruz. Olayı bitirdik, araçları kenara çektik. Kaskları çıkartırken arkadaşın boynundaki kemik kırıldı. Ambulans çağırdık, başka bir emirliğe gittik. Şoför İngilizce bilmiyordu. Yolda giderken kaza gördük, adam ölmüş. Onu da ambulansa aldık. Zaten hastaneye gittik kapıyı açtık, o adam aşağıya düştü. Doktor arkadaşa hiçbir şeyin yok dedi. Türkiye'ye döndük arkadaşı acil ameliyata aldılar.

İstanbul'da nereleri beğeniyorsunuz?

Bölge olarak Boğaz hattıyla birlikte Yeniköy'ü çok seviyorum. Sporumu Arnavutköy, Bebek'te yapıyorum. Sonra bir kahve içiyorum ama akşamları genelde Yeniköy'e giderim. Pazar günleri yürüyerek İstanbul'u geziyorum. Babam çok kilometre yapıyor. Anadolu Hisarı'ndan çıkar Üsküdar'a gelir. Oradan Marmaray'la Sirkeci'ye geçer. Tramvaya binip Kabataş'a gider. Sonra Füniküler'e biner. Taksim'den metroyla İstinye'ye geçip Emirgan'a yürür. Oradan vapurla karşıya geçer. Pazar günleri sabah 7'de çıkar, öğlen 4'te geziyi tamamlamış olur. Çok büyük bir enerjisi var.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=mert+tatar'>mert tatar</a> uğurcan tokay

Pazar günleri gezdiği yerleri gösteriyor...

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

mert tatar