yurt

Öğrenci yurtları, yatırımcıların yeni trendi oldu!

Genel Emine Pile 21.04.2015
Öğrenci yurtları gayrimenkul yatırımcıları için son dönemde ciddi potansiyel sağlıyor.
Eva Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Departmanı'nın hazırladığı "İstanbul Yurt Sektörü Raporu"na göre, öğrenci yurtları gayrimenkul yatırımcıları için son dönemde ciddi potansiyel sağlıyor. Uzmanlar, uygun lokasyonda ve profesyonel bir yönetimle yatırımı yapılan yurtların kendisini 10 yıldan daha kısa sürede amorti ettiğini, bunun da hem yerli hem de yabancı yatırımcıları cezbettiğini belirtiyor.

Son yıllarda özellikle özel üniversitelerin sayısında artış yaşanmasına rağmen, öğrenci yurtlarında aynı hızda artış olmadığını ve bu konuda büyük bir talep açığı bulunduğunu gözler önüne seren “İstanbul Yurt Sektörü Raporu”, potansiyel yatırım bölgelerini tespit ediyor, ihtiyaç duyulan yurt tiplerini ve büyüklüklerini ortaya koyuyor. Uzmanların İstanbul'daki üniversite kampüslerini ve yurtları ziyaret ederek analiz ettiği, öğrenci yurtları kapsamında arz talep dengesinin büyük fotoğrafının çekildiği raporda, yatırımcıların önünde duran dev fırsatlar da açığa çıkıyor.

FATİH BEŞİKTAŞ VE ŞİŞLİ YURT KAPASİTESİNİN EN FAZLA OLDUĞU İLÇELER

Raporda İstanbul'da bulunan öğrenci sayıları ve yurt kapasitelerinin ilçelere göre dağılımına bakıldığında; kapasitenin en fazla olduğu ilçelerin Fatih, Beşiktaş ve Şişli, en az olduğu ilçelerin ise Kartal, Bağcılar ve Bayrampaşa olduğu görülüyor.

YURT YATIRIMI İÇİN EN CAZİP BÖLGELER BAKIRKÖY BAHÇELİEVLER VE BEYOĞLU

Bölgelerdeki öğrenci sayıları ve yurt kapasitelerini karşılaştıran rapora göre İstanbul'da yurt yatırımı açısından en cazip bölgelerin; Bakırköy, Bahçelievler ve Beyoğlu olduğu görülürken, cazibesi en az olan bölgelerin Zeytinburnu, Bayrampaşa, Ümraniye ve Ataşehir olduğu dikkat çekiyor.

Kentin merkezi bölgeleri Fatih, Beşiktaş ve Şişli'de yurt yoğunluğunun fazla olmasına rağmen niteliksel anlamda yetersiz kaldığını belirten uzmanlar, bu bölgelere olan talebin devam edeceğini söylüyor. Uzmanlar rapordaki bütün indikatörleri değerlendirdiklerinde, yurt sektörü açısından en çok Avrupa Yakası'nda Havaalanı bölgesinin potansiyel taşıdığını düşündüklerini belirtiyor.

Öğrenci Yurtları öğrenci yurdu yatırımı