öğrenci yurdu

Öğrenci sayısı arttı, yurt yatırımı şart oldu!

Genel Uğurcan Tokay 07.03.2016
Türkiye genelinde artan öğrenci sayısı, yurt yatırımlarında yeni bir fırsat oluşturdu.
EVA Gayrimenkul Değerleme'nin gerçekleştirdiği araştırma, İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde özellikle son yıllarda vakıf üniversitelerinin sayısında yaşanan artışa paralel olarak öğrenci sayısında yaşanan yüzde 34'lük artışın yurt yatırımını cazip kıldığını ortaya koyuyor.

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme uzmanları, Türkiye'de son yıllarda özel üniversitelerin sayısında hızlı bir artış olduğunu, ancak öğrenci yurtlarının gerek devlet gerekse özel yurt bazında aynı hızla artmadığını ifade ediyor. Uzmanlar, buna bağlı olarak öğrenci yurtlarının gayrimenkul yatırımcıları açısından özellikle son dönemde ciddi potansiyel yarattığını kaydediyorlar.

Yeni yatırımların başlaması bekleniyor

EVA Gayrimenkul uzmanları, 2015 yıl sonu itibariyle İstanbul'da 9'u devlet, 44'i özel üniversite olmak üzere toplam 53 üniversite bulunduğunu,  bu veriye göre Türkiye'de bulunan 118 üniversitenin yüzde 28'inin İstanbul'da yer aldığını belirtiyorlar.   

Uzmanlara göre açılan her yeni üniversiteden sonra öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerlere olan gereksinim nedeniyle yerli ve yabancı firmaların özel yurtlara olan ilgisi artıyor. Varolan özel üniversitelerin büyümeye giderek yeni kampüsler açması ve yeni üniversitelerin açılmasıyla beraber yeni yurt yatırımlarının da başlaması bekleniyor.

Öğrenci sayısı bir yılda yüzde 34 arttı

Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin yüzde 9'u İstanbul'da, yüzde 4'ü Ankara'da ve yüzde 2'si İzmir'de bulunuyor. ÖSYM'nin açıklamış olduğu verilere göre İstanbul'da 2014-2015 yılları arasında lisans ve ön lisans düzeyinde üniversiteye giriş yapan öğrenci sayısı 162.796 olarak belirtiliyor. 2013-2014 eğitim döneminde bu sayı 121.097 iken, lisans ve ön lisans düzeyinde üniversiteye giriş yapan öğrenci sayısında yüzde 34 oranında bir artış yaşandığı görülüyor.

EVA Araştırma ve Raporlama Departmanı'nın yaptığı araştırmaya göre 2015 yıl sonu itibariyle İstanbul'da bulunan yurtların yüzde 12'sini karma öğrenci yurtları, yüzde 9'unu erkek öğrenci yurtları ve yüzde 49'unu kız öğrenci yurtları oluşturuyor. Kentte 181'i kız, 145'i erkek, 44'ü karma olmak üzere 370 öğrenci yurdu bulunuyor. İstanbul'da bulunan yurtların bölgesel dağılımına bakıldığında, Anadolu yakasında bulunan 93 yurt İstanbul'daki yurtların yüzde 25'ini, Avrupa yakasında bulunan 277 yurt ise yüzde 75'ini oluşturuyor. Anadolu yakasında bulunan yurtların 23.000 öğrenci kapasiteli, Avrupa yakasında bulunan yurtların ise 51.000 öğrenci kapasiteli olduğu belirtiliyor.

İstanbul'daki yurtların yönetimsel dağılımına bakıldığında ise devlet üniversitesi yurtlarının toplam kapasitenin yüzde 14'ünü, vakıf üniversitesi yurtlarının yüzde 24'ünü, K.Y.K yurtlarının yüzde 24'sini, özel yurtların ise yüzde 40'ını oluşturduğu görülüyor.

İstanbul'da yurt yatırımı için cazip bölgeler

EVA Gayrimenkul Değerleme uzmanları, öğrenci sayısıyla mevcut yurt kapasitesi karşılaştırıldığında özellikle Bakırköy, Beykoz, Kartal, Beyoğlu, Bağcılar ve Kadıköy ilçelerinin yüksek düzeyde yurt ihtiyacı bulunan ilçeler olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlara göre Zeytinburnu, Bayrampaşa, Ümraniye, Kağıthane, Gaziosmanpaşa ilçelerinde ise yurt ihtiyacı bulunmuyor.

Diğer yandan, uzmanlar İstanbul'da öğrenim gören üniversite öğrencilerinin eğitim gördükleri üniversitelere 10 ila 30 dakika mesafede yer alan özel ve devlet yurtlarını tercih ettikleri ileri sürüyor. Söz konusu kampüslerin alternatif ulaşım sistemlerine yakın olmalarından dolayı mesafe kaygısı ikinci planda kalıyor. Bu durum öğrencilerin barınma için ödedikleri ücretleri düşürdüğünden tercih sebebi oluyor.

İstanbul kent makro formuna bakıldığında özel ve vakıf üniversitelerinin şehrin çeperlerinde geniş kampüs alanlarına yayılmasına karşın, üniversite çevrelerinde nitelikli yurt veya konut imkânlarının bulunmadığı da tespit ediliyor. Öte yandan, kent merkezi içerisinde yer alan devlet ve özel yurtları çevresindeki yurt fiyatlarının oldukça yüksek olması, öğrencileri ekonomik kaygılar sebebiyle üç ya da dört kişilik kiralık evlere çıkmaya zorluyor.

EVA Gayrimenkul uzmanları, bütün göstergeler değerlendirildiğinde yurt sektörü açısından en çok Avrupa yakasında Havaalanı bölgesinin potansiyel taşıdığını ileri sürüyor. Bunun dışında kentin merkezi bölgeleri olan Fatih, Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş ilçelerinde yurt yoğunluğu fazla olmasına karşın, bu bölgelerdeki yurtların niteliksel anlamda yetersiz kalması sebebiyle yurt talebinin devam edeceği de araştırma raporunda belirtiliyor.

yurt yatırımları istanbul yurtları istanbul yurt projeleri EVA Gayrimenkul Değerleme ÖSYM