Odakule

Odakule’nin 33 yıllık kullanım ihalesi iptal oldu

Genel Hüseyin Belibağlı 10.12.2014
İSO’nun gayrimenkullerinden daha iyi bir gelir elde etmek amacıyla ihaleye çıkardığı Odakule’ye yeterli talep gelmedi ve ihale iptal edildi.
İstanbul Sanayi Odası'nın mülkiyetinde bulunan Odakule için beklenen talep oluşmadığı için ihale iptal edildi. En son teklif tarihi 3 Aralık 2014 olarak açıklanan ihalede binanın 33 yıllığına kullanım hakkı öngörülmüştü. Bu durumda yeniden rota belirlemeleri beklenen İSO'nun ne yapacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. 

Açılalı 38 yıl oldu

Beyoğlu'nda İstiklal Caddesi ile Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunan Odakule, Tünel ve Galatasaray arasında yer alıyor. Odakule, bulunduğu noktanın kendi ismiyle anılmasını sağlayan ikonik binalardan. Temeli 1968'de atılan ve 1976'da hizmete açılan bina, İstanbul'un ilk gökdelenlerinden. 23 katlı kule, 14 bin 600 metrekare kapalı alana sahip. Odakule'nin üç katı İSO tarafından kullanılırken, girişteki iki kat mağaza (uzun süredir Collezione markası yer alıyor) olarak hizmet veriyor. Diğer 17 katında ise çeşitli ofisler bulunuyor. Emlak uzmanları, Odakule'nin satışa çıkarılması halinde 25-30 milyon dolarlık bir fiyat bulabileceğini söylüyor. İSO'nun, Meşrutiyet Caddesi No: 62'deki diğer gayrimenkulü de bölgedeki en değerli binalar arasında ve halen İSO yönetimi bu binada hizmet veriyor.

İstanbul Sanayi Odası Odakule ihalesi Odakule ihalesi iptal edildi İSO Odakule ihalesi iptal edildi