ocak ayı ihracat rakamları

Ocak ayında en çok mücevher ihraç ettik

Genel Zeynep Karabağ 02.02.2015
Resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, 2015'in Ocak ayında en çok 1 milyar 670 milyon dolar ile kıymetli taşların ihracatı yapıldı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 2015 yılı ocak ayı dış ticaret, şirket ve esnaf geçici idari verilerine ilişkin bülteni yayımlandı. 

Buna göre "kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar" ocak ayında en çok ihracat yapılan fasıl olarak görüldü. Mücevherlerin ihracat rakamı ise 1 milyar 670 milyon dolar olarak belirlendi.

İkinci sırada motorlu taşıtlar

Mücevherleri 1 milyar 418 milyon dolar ile motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları, bunların aksam, parça, aksesuarı izlerken, üçüncü sırayı 938 milyon dolar ile kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler, bunların aksam ve parçaları aldı.

En çok ihracat Almanya'ya!

Ocakta en fazla ihracata yapılan ülke 1 milyar 100 milyon dolar ile Almanya olurken, onu 1 milyar 25 milyon dolar ile İsviçre ve 938 milyon dolar ile İngiltere izledi.

En fazla ithalat Çin'den!

En fazla ithalat ise 2 milyar 117 milyon dolar ile Çin'den yapıldı. Bu ülkeyi sırasıyla 1 milyar 934 milyon dolar ithalat ile Rusya Federasyonu ve 1 milyar 317 milyon dolar ithalatla Almanya takip etti.

mücevher ihracat rakamları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı