Nokia Microsoft

Nokia yeni akıllı telefon mu üretecek?

Genel Murat Can Güllü 24.04.2015
Cep telefonu pazarındaki yerini kaybettikten sonra Microsoft ile anlaşan Nokia'nın 2016'da yeni bir model ile geri döneceği iddia edildi.
2005 yılında yaptıkları anlaşmayla, birlikte çalışmaya başlayan Nokia Microsoft'ta umduğunu bulamadı. Finli telefon üreticisinin, Alcatel Lucent firmasını satın aldığı ve pazara yeni bir modelle çıkacağı iddia edildi.

Bir zamanlar piyasanın en çok kullanılan cep telefonu pazarındaki etkinliğini kaybeden ve bunun sonucu olarak iflasın eşiğine gelen teknoloji devi Nokia, çareyi akıllı telefon departmanını Microsoft'a satmakta bulmuştu. Nokia'nın bu pazardan çekildiği düşünülmüş olsa da, son dönemde firmanın Alcatel'i satın aldığı iddiaları henüz bu alandan vazgeçmeye hazır olmadığını gösterdi.

Geçtiğimiz aylarda piyasaya sürdüğü N1 Tablet ile donanım alanına geri dönüş yapan Nokia, Microsoft ile olan anlaşması gereği bir süre daha akıllı telefon üretemeyecek olsa da, iki firma arasında belirlenen sürenin önümüzdeki yıl dolmasıyla birlikte akıllı telefon pazarına da geri dönecek gibi görünüyor.

Firmaya yakın kaynaklar tarafından paylaşılan yeni bilgiler, Microsoft anlaşması sonrası Finli teknoloji devinin elinde kalan üç departmandan biri olan Nokia Technologies'in yeni bir akıllı telefon üzerinde çalışmakta olduğunu ortaya çıkardı. Microsoft ile yaptığı anlaşma gereği 2016 yılının son çeyreğine kadar kendi markasını taşıyan bir akıllı telefon piyasaya sürümesi yasak olan Nokia'nın geliştirdiği bu yeni akıllı telefon için yılın sonunda farklı bir akıllı telefon üreticisiyle anlaşarak, o telefon üreticisinin markasıyla telefonunu piyasaya sürebileceği belirtiliyor. Anlaşmasının bitmesiyle Nokia'nın bu pazara tekrar girip girmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Nokia Telefon Microsoft Nokia yeni model