Nepal depremi

Nepal depremi bir kasabayı böyle yuttu!

Genel Zeynep Karabağ 06.05.2015
Nepal’deki depremin kırsala etkileri yeni açığa çıkıyor. Yeni görütüler, turistik bir bölge olan Langtang’ın tamamen toprak altında kaldığını ortaya k
Nepal'deki depremin kırsala etkileri yeni açığa çıkıyor. Yeni görütüler, turistik bir bölge olan Langtang'ın tamamen toprak altında kaldığını ortaya koydu.

25 Nisan'da Nepal'de meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem sonrası ölü sayısı 7 bin 500'e yükseldi. Turistler tarafından sıkça ziyaret edilen yerlerden biri olan ve Himalaya manzarasıyla ünlü Langtang'ın ise tamamen toprak altında kaldığı ortaya çıktı. 

Langtang

Başkent Katmandu'nun 60 kilometre kuzeyindeki küçük Himalaya kasabası, deprem ve artçı sarsıntıların tetiklediği heyelanlar nedeniyle felaketi yaşadı. Depremden önce turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerden biri olan Langtang, kamyon büyüklüğündeki kayaların düşmesi sonucu tamamen ortadan kayboldu. 

Bölgede turistlere hizmet veren yerler, binalar ve sağlık ocakları da toprak ve buzul yığınının altında kalırken 9'u yabancı 60 kişinin cesedi bulundu. Deprem ve heyelan yüzünden hasar gören yollar, ulaşıma engel olurken, arama kurtarma ekiplerinin de bölgeye ulaşımı güçlükle sağlanıyor.

Turistler kaçıyor

Langtang'da meydana gelen toprak kaymaları sonucu en az 300 kişinin öldüğü belirtilirken, bunların yarısının turist olabileceği ifade ediliyor. Bahar tatiliyle birlikte ülkeye gelmesi beklenen turistlerin yüzde 80'i rezervasyonlarını iptal ederken, deprem sonrası en az 45 bin turist ülkeyi terk etti. 

Nepal'de tur oparatörlerinin başkanlığını yapan Ashok Pokhrel, rezervasyon iptallerinin yüzde 90'ının Nepal'deki güvenlik korkusu nedeniyle gerçekleştiğini belirtti.

Nepal depremi