Narmanlı Han restorasyon

Narmanlı Han, restorasyon sürecine girdi

Genel Emine Pile 22.02.2016
Beyoğlu’nun en eski hanlarından olan Narmanlı Han’da restorasyon çalışması başladı.
Erkul Kozmetik'in sahibi Mehmet Erkul ve Eteksan Tekstil'in sahibi Tekin Esen'e 57 milyon dolara satılan Narmanlı Han'da restorasyon çalışması başladı.

Beyoğlu Kent Savunması, Twitter üzerinden restorasyon çalışmalarının başladığını gösteren fotoğraflar yayımladı.

19. YÜZYILIN İLK YARISINDA KURULDU

19. yüzyılın ilk yarısında kurulan Narmanlı Han, ilk önce Rus elçilik binası ve ticaret ofisi olarak kullanıldı. Dış görünüşü bir kaleyi andıran bu iki katlı devasa yapı daha sonraki yıllarda bir yandan ticaret merkezi olarak işlev görürken, diğer yandan ünlü şair, heykeltıraş, ressam ve yazarlara ev sahipliği yaptı.

170 yıllık İstanbul tarihine yakından tanıklık yapan ve hiç değişmeyen Narmanlı Hanı şimdi bir restorasyon sürecine girdi.

RESTORASYONU HEP MUAMMA OLDU

Yapı Kredi Koray 2001 yılında restore etmek amacıyla Narmanlı Han'ın yüzde 15'lik hissesini satın almıştı. Yapı Kredi Koray'ın restorasyon projesi 2002'de Anıtlar Kurulu'ndan onay almış; ama sivil toplum kuruluşlarının itirazı ve alınan yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle başlayamamıştı.

Proje bir türlü gerçekleştirilemeyince Narmanlı Han'ın 12 varisi 2008 yılında Yapı Kredi Koray'a dava açarak hisselerini geri almak istedi. Ailenin “gayrimenkul hissesi karşılığında inşaat yapımı ve satış vaadi sözleşmesinin feshi” için açtığı davayı mirasçılar kazandı. Ardından hisseler Mehmet Erkul ve Tekin Esen'e satıldı. Narmanlı Han 57 milyon dolara satıldı.

Narmanlı Han restorasyon Erkul Kozmetik