Ayasofya Camisi

Müze ve ören yerlerinden rekor gelir!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 24.01.2015
Müze ve ören yerlerinden elde edilen gelir 2014 yılında yüzde 39'luk artışla 435 milyon liraya çıktı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakanlık, turizm sektörü ile kültür endüstrisinde, 2013 yılında tohumlarını ektiği ve 2014 yılında geliştirdiği yenilikçi politikaların olumlu geri dönüşlerini almaya devam ediyor. 

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Bakanlığa bağlı birimlerin 1 Ocak-31 Aralık 2014 dönemi değerlendirme raporlarının sevindirici, verilerin ileriye dönük olarak da iyi sonuçlara işaret ettiğini belirtti.

Ayasofya bu yıl da birinci oldu

Müze ve ören yerlerinden elde edilen gelirin 2014'te yüzde 39, "Müzekart +" satışlarının ise yüzde 100'ün üzerinde arttığını bildiren Çelik, şöyle dedi:

"Müze ve ören yerlerinden elde edilen gelirler 2002 yılında 26 milyon lira iken bu rakam on yıl içinde 272 milyon liraya ulaştı. 2013'te 313 milyon lira olan gelir, izlenen yenilikçi ve akılcı uygulamalarla geçen yıl yüzde 39'luk artışla 435 milyon liraya çıktı. 2013'te yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği mekanlar 2014'te de ilk sıralarda yer aldı. İstanbul Ayasofya Müzesi 3 milyon 574 bin kişi ile ilk sırada gelirken onu, Topkapı Sarayı Müzesi (3 milyon 553 bin kişi), Konya Mevlana Müzesi (2 milyon 49 bin kişi), Denizli Pamukkale Hierapolis Ören Yeri (1 milyon 875 bin kişi) ve İzmir Efes Ören Yeri (1 milyon 874 bin kişi) takip etti. Topkapı Sarayı Harem Dairesi de 1 milyon 68 bin ziyaretçi sayısı ile yedinci sırada yer aldı. Kısa bir süre önce Sayın Cumhurbaşkanımızın onurlandırdığı törenle Harem Dairesi'nde ziyarete yeni bölümler açıldı. Bu gelişmenin ziyaretçi sayısını bu yıl katlayarak artıracağına inancım tam."

Müzekart satışlarında önemli artış

Müze ve ören yerlerinin değerlendirme raporuna bakıldığında bir diğer sevindirici haberin de "Müzekart +" satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 100'ün üzerinde artması olduğunu vurgulayan Çelik, şu ifadelere yer verdii:

"Müzekart, Müzekart + ile Museum Pass Istanbul, Museum Pass Cappadocia (yabancı ziyaretçiler için) Bakanlık olarak kültürel bilinci artırmak ve müzelerimizi sosyal bir etkinlik alternatifine dönüştürmek amacıyla başlattığımız projelerdir ve 2014'te başarı oranları yüksek. Öyle ki Müzekart + satışları bir önceki yıla göre yüzde 100'ün üzerinde arttı. Museum Pass Istanbul satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 39 artış gerçekleşti. Museum Pass Cappadocia bir yılını yeni dolduran bir kart ama satışa çıkmasının ve tanınmaya başlamasının ardından serinin bu kartı da oldukça yoğun ilgi gördü ve görmeye de devam ediyor. Tahminimiz diğer kartları zaman içinde geçeceği yönünde."

AA

Müze ve ören yerleri müze ve ören yerleri gelir müze geliri