Muhteşem sergi Teşhir-i İhtişam

Muhteşem Yüzyıl bu sergide devam ediyor

Genel Ayşe Özlem Kuruca 25.12.2014
TİMS Production ve İstanbul Exhibitions tarafından düzenlenen Muhteşem Yüzyıl Teşhir’i İhtişam adlı serginin galası Maslak UNİQ Müze’de gerçekleşti.
Dünyanın 55 ülkesinde 300 milyona yakın kişinin takip ettiği ve hem oyuncu kadrosuyla hem de prodüksiyonuyla bir fenomen haline gelen Muhteşem Yüzyıl'ın ihtişamı, ileri teknoloji ile hazırlanan Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam sergisi, Türsab Başkanı Başaran Ulusoy ev sahipliğinde turizm acenteleri ile buluştu.

Dünya'nın her yerinden ülkemize binlerce turist getiren sektörün duayen acenteleri, bir televizyon dizisi için ilk kez yapılan, daha önce Titanic, Star Wars ve Tutankhamon filmleri için özel düzenlenen ilgi çekici ve eşsiz bir gerçekçilik sunan tekniklerle bezenmiş sergide, Muhteşem Yüzyıl'ın büyülü dünyası ile muhteşem bir gece geçirdi. Sergiyi görmeye gelen ziyaretçiler dizinin tüm mekanlarının yeniden düzenlenmiş halini görmesinin yanı sıra yüzlerce aksesuar ve mücevherleri de inceleme fırsatı buldu. Karakterlerin özel bir teknikle üretilen heykellerini de görme fırsatı bulan ziyaretçiler, dizi karakterlerinin heykelleri ile de fotoğraf çektirme şansı buldu.

Böyle bir sergi ilk kez yapılıyor

Muhteşem Yüzyıl'ın yapımcısı Timur Savcı ile İstanbul Exhibitions Ceo'su Kemal Gürkaynak ve Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Balcı'nın işbirliği ile başlayan bu süreç 14 ay süren büyük bir çalışma ile tamamlandı.

UNİQ İstanbul'da gerçekleşen sergi, arkasında büyük bir emek ve iki büyük tecrübe ile yola çıkıyor. On farklı imalat disiplininde her gün 4800 kişi tarafından emek harcanarak oluşturulan serginin planlama ve gerçekleştirme süreci 1,5 yıl sürdü.

Tüm heykel ve teşhir mankenler için 850 adet aksesuar ve mücevher 5 ay gibi bir sürede üretildi. Sergi dekorlarının inşasında 14 ton demir profil, 2350 tabaka sunta ve kaplama malzemesi ile 24 metreküp çeşitli masif ağaç kullanıldı. 14 aylık bir çalışma ile hazırlanan Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i İhtişam sergisinde dizinin geçtiği mekânlar, 20 ana galeride yeniden tasarlandı. Serginin İstanbul'daki ilk yolculuğu 8 milyon TL bütçe ile gerçekleşirken; önümüzdeki dönemde sergi Arap ülkeleri, eski doğu bloğu ülkeleri ve Rusya'yı da gezecek.

İHA

Muhteşem Yüzyıl Muhteşem sergi Teşhir-i İhtişam Uniq İstanbul