Stratonikeia Antik Kenti

Muğla Stratonikeia Antik Kenti'ne çadırlı koruma!

Genel Uğurcan Tokay 29.07.2017
Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı Muğla'da Stratonikeia Antik Kenti'nin üzeri çadırlarla kapatıldı.
Hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti'nde kazı ve restorasyon yapılan alanlarının üzeri, güneşten korunmak için çadırla kapatıldı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan ve "Gladyatörler Kenti" olarak bilinen, Karialılar ve Lelegler'e ev sahipliği yapan Stratonikeia Antik Kenti'nde kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmalarını 50 kişilik bir ekiple yürüttüklerini söyledi.

Antik kentte Bılla Evi, Beylikler Hamamı ve Şaban Ağa Camisi'nde restorasyon çalışmasını sürdürdüklerini belirten Söğüt, bunun yanı sıra Roma Hamamı ve Batı Cadde de kazı çalışmalarının yürütüldüğünü ifade etti.

Kazı yaptıkları alanda son bir haftadır hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığını vurgulayan Prof. Dr. Söğüt, işçi, öğrenci ve arkeologların zor şartlarda çalıştığını kaydetti.

Çadırlar, ısıyı geçirmiyor

Çalışanların hava şartlarından etkilenmemesi için çaba gösterdiklerini aktaran Söğüt, "Arkadaşlarımızın güvenli bir ortamda çalışmaları ve hava şartlarından etkilenmemeleri için gerekirse tüm kenti çadırlarla kapatırız. Kurduğumuz çadırlar özel bir kumaştan yapılmış, ışığı geçiriyor ama ısıyı geçirmiyor." dedi.

Kazılarda 12 saate yakın güneşin altında çalışıldığına dikkati çeken Bilal Söğüt, özellikle genç arkeologların sıcak havaya rağmen kazı alanında tarihe ışık tutmak için aralıksız çalıştıklarını bildirdi. Öğrenciler ise alınan önlemlerle çalışmalarına daha rahat devam ettiklerini söyledi.

Stratonikeia Antik Kenti Stratonikeia Antik Kenti nerede Muğla Stratonikeia Antik Kenti