miami,konut,mortgage,emlak,emel onur

Mortgage zirvede, evler kapanın elinde kalıyor

Genel Merve N. Güreş 19.06.2015
Miami’nin en önemli emlak danışmanlarından Emel Onur, ABD’deki konut piyasasını emlaktasondakika için mercek altına aldı.
ABD'de emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=konut'>konut başlangıçları Nisan ve Mayıs aylarında yedi yılın en yüksek seviyesine çıkarak, sektörün yoğun dönem öncesi hızlandığını gösterdi. Florida'nın önde gelen emlak danışmanlığı şirketlerinden Lead Consulting Group'un CEO'su Emel Onur, ABD'deki emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=konut'>konut piyasasını emlaktasondakika için değerlendirdi.

KONUT BAŞLANGIÇLARI ZİRVEDE

Nisan ayındaki hafif yavaşlamaya rağmen, Amerika'da emlak piyasasındaki toparlanmanın en önemli göstergelerinden olan yeni emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=konut'>konut başlangıçları ve emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=mortgage'>mortgage başvuruları son yedi yılın zirvelerine ulaştı. National Association of Realtors'un (ABD Ulusal Emlakçılar Birliği) 12 Haziran tarihli raporunda yeni ev almak için emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=mortgage'>mortgage başvurularında geçen yıl Mayıs ayıyla kıyaslandığında bu yıl yüzde14.3 oranında artış gerçekleşmiş olduğu belirtiliyor.

Biz emlakçıların çok önem verdiği bir başka önemli gösterge de piyasaya çıkan bir evin kaç günde satıldığı. Yani tabiri caizse evler kapanın elin de kalıyor bugünlerde.  

PİYASA ÇOK HAREKETLENDİ

Bu gelişmeler sadece raporlarda ve istatistiklerdeki rakamlar olarak kalmıyor. Emlak piyasasındaki aktivitelerimizde bu hareketlenmeyi her gün hissediyoruz.  Aynı eve birden fazla teklifin yapıldığı ve hatta satıcının istediği fiyatların üzerinde teklifler verildiği günlere geri döndük.

Özellikle uluslararası alıcıların gözdesi olma özelliğini hiç kaybetmemiş olan Miami ve çevresinde bunu daha da çok hissediyoruz. Banka aracılığı ile icradan 450 bin dolara satışa çıkan bir ev için nakit teklifte bulunduk geçtiğimiz hafta. Ancak ev 1 hafta içinde 5 farklı teklif alarak 475 bin dolara satıldı. Miami piyasası tabiri caizse “hot” şehrin kendisi gibi.  

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

 

miami konut mortgage emlak emel onur