demokrasi mitingi

Miting günü toplu taşıma araçları da rekor kırdı

Genel Emine Pile 09.08.2016
7 Ağustos günü düzenlenen Demokrasi ve Şehitler Mitingi için İstanbul'a hizmet veren toplu taşıma sistemlerinde rekorlar kırıldı.
Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle 7 Ağustos Pazar günü Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen tarihi "Demokrasi ve Şehitler Mitingi", 5 milyondan fazla vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Miting öncesi ve sonrası vatandaşların Marmaray, metro ulaşımını tercih etmesi nedeniyle özellikle Yenikapı transfer istasyonunda olağanüstü yoğunluk oluştu.

Marmaray'ın sefer sıklığı 30 saniyede bir aralıklarına kadar düşürüldü

İstanbul metrosu tüm hatları ile en yoğun olduğu günlerde en fazla 1 milyon 800 bin kişi taşırken, bu rakam 7 Ağustos'ta 2 milyon 870 bin kişi ile rekor sayıya ulaştı.

Marmaray'da 1 günde taşınan yolcu sayısında da rekor kırıldı. Günlük ortalama yolcu taşıma kapasitesi 190 bin kişi olan ve mitinge kadar bir günde en fazla 210 bin kişi taşıyan Marmaray, 7 Ağustos'da 480 bin kişi ile rekor kırdı. Miting öncesi ve sonrasında Marmaray'ın sefer sıklığı 30 saniyede bir aralıklarına kadar düşürüldü. 

Rekor sayıda İstanbul mitinge taşındı

Tarihi günde ücretsiz hizmet veren İETT'ye bağlı metrobüs hattı ve otobüsler de rekor sayıda İstanbulluyu mitinge taşıdı. İETT'ye bağlı halk ve özel halk otobüsleri de 2 milyon üzerinde vatandaşa ücretsiz hizmet verdi.

Yenikapı'daki mitinge vatandaşlar deniz ulaşımıyla da taşındı. O gün 215 deniz motoru ve 10 vapur ile 425 sefer düzenlendi. Bu seferlerde ortalama 500 bin kişinin Yenikapı'ya ulaşımı sağlandı. Miting alanı dolunca çok sayıda gemi ve motorun meydana yanaşmasına izin verilmedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi miting alanındaki vatandaşlara 5 milyon şişe su, 1 milyon kumanya, 1,5 milyon şapka dağıttı. Büyükşehir Belediyesi, 13 bin kişilik sağlık, temizlik, malzeme dağıtımı, alan hazırlıkları, teknik ekip, organizasyon ekibi miting alanında görev yaptı.

demokrasi mitingi Demokrasi ve Şehitler Mitingi