Google

Mısırlı tamirci Google'ı kendi evinde yendi!

Genel Emine Pile 05.06.2015
Mısırlı bir tamirci Google aramaları sayesinde ülkesinin en tanınan kişilerinden biri haline geldi ve işleri açıldı.
Google'da yaşanan bir sorun nedeniyle Mısırlı tamirci Saber El-Tooney'in işleri açıldı. Kullanıcılar, bir hata nedeniyle Mısır'da Google'a girip 'Google' diye aratınca ilk sonuç olarak Saber El-Tooney'in sayfasıyla karşılaştı.

Mısırlı bir tamirci Google aramaları sayesinde ülkesinin en tanınan kişilerinden biri haline geldi. Mısır'dan Google'a girip 'Google' araması yapıldığında ilk sırada Google yerine Saber El-Tooney'nin Google+ sayfası çıktığını gören birçok kullanıcı önce bunun bir reklam olduğunu düşündü.

Ancak dijital pazarlama uzmanı Eyad Nour, kısa bir araştırmanın ardından El-Tooney'nin sayfasının normal bir arama sonucu olarak, sonuçların en tepesinde yer aldığını fark etti. Nour, 'incognito mode'da da ynı sonuca ulaştı. Daha sonra, El-Tooney'in Google+ sayfasına girip, sayfanın 3.5 milyondan fazla görüntülenme sayısına sahip olduğunu fark edince bunun bir 'kişiselleştirilmiş sonuç' olmadığından emin oldu. 

MISIR'IN EN TANINMIŞ İSİMLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİ!

Bunun ardından merak içinde El-Tooney'i arayan Eyad Nour, tamirciden "Evet galiba Google benim için bir sayfa yapmış. Bir sürü kişi arayıp bu konuyla ilgili konuşmak istedi" cevabını aldı. El-Tooney Google+ sayfasını 2009 yılında açtığını, sayfayla pek de ilgilenmediğini, hatta sayfada yer alan e-mail adresinin artık geçerli bile olmadığını belirtti. 

Eyad Nour yayımladığı İngilizce blog yazısında tamirciye aramalarda Google'ın üstünde yer aldığını söyleyince El-Tooney'nin gülerek "Yani insanlar benim Google'ın ana şirketi olduğumu mu düşünüyor? İyimiş" cevabını verdiğini belirtti.

Google konuyla ilgili yaptığı açıklamada sorunun neden kaynaklandığını çözmeye çalıştıklarını belirtti. Artık El-Tooney'nin sayfası aramalarda ilk sırada çıknıyor ancak kendisi artık Mısır'ın en bilinen isimlerinden biri ve işleri de açılmış durumda. 

Google