mısır ihvan mensuplarının protestosu

Mısır'da İhvan mensuplarının gayrimenkullerine el konuldu

Genel Uğurcan Tokay 15.08.2015
Bin 345 mensubun, gayrimenkulleri de dahil olmak üzere tüm mal varlığına el konuldu.
Mısır'da, Ocak 2014'ten bu yana Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) mensup bin 345 kişinin mal varlığına el koyulduğu açıklandı.

İhvan'ın mal varlığının idaresiyle sorumlu hükümet komisyonu başkanı İzzet Hamis, Adalet Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında, birçok eksende kararlar aldıklarını ve bunun mal varlıklarına el konulmasını da kapsadığını söyledi.

İhvan'ın bin 345 üyesinin mal varlığına el koyulduğunu belirten Hamis, "El konulması durumu, menkul ve gayrimenkul mal varlıklarını banka hesaplarını kapsıyor. El konulan mal varlıkları arasındaki 103 okulun yönetimi komisyonun gözetiminde Eğitim ve Öğretim Bakanlığı'na bırakıldı" dedi.

Hamis, şimdiye kadar İhvan mensuplarına ait 50 hastahaneye, yüzlerce şirkete, sivil toplum kuruluşuna, İhvan'a ait yüzlerce merkeze, araca ve geniş arazilere el konulduğunu kaydetti.

Mısır'da askeri darbenin ardından Eylül 2013'te İhvan kapatılmıştı. İhvan'ın terör örgütü ilan edilmesinin ardından Ocak 2014'te ise hükümet kararıyla İhvan'ın mal varlıklarının idaresi için bir komisyon kurulmuştu.

mısır ihvan mensupları ihvan nedir ihvan mensupları mal varlığı