emlaktasondakika-mipim-2017

MIPIM 2017 geride kaldı, tebrikleri ESD aldı!

Genel 18.03.2017 12:50

Emlaktasondakika.com'un Türk bayrağıyla gerçekleştirdiği fotoğraf organizasyonuna tebrik yağdı.

Son yıllarda Türk gayrimenkul sektörünün ve oyuncularının yoğun ilgi gösterdiği MIPIM, 2017'de dünyanı dört bir yanından insan ağırladı. Toplamda 23 bin civarında ziyaretçinin yer aldığı MIPIM'de ülke bazında katılımda Türkiye, beşinci sırada yer aldı. Genel toplamda 90 ülkenin yer aldığı organizasyona katılan Türk sayısı ise 600'ü aştı. 1000'den fazla projenin yer aldığı organizasyonda emlaktasondakika.com rüzgarı esti.

Emlaktasondakika.com MIPIM'e damga vurdu

MIPIM 2017'de üç medya sponsorundan birisi olan emlaktasondakika.com, özel röportajları, canlı yayınları ve gündem tutan haberleriyle MIPIM 2017'nin nabzını Fransa'da tuttu. Günlük fuar raporlarıyla, dev organizasyonu Türkiye'den takip eden yatırımcılar, MIPIM 2017'yi emlaktasondakika.com'dan takip etti.

Türk bayraklı fotoğrafa tebrik yağdı

Özellikle fuarın ikinci gününde İstanbul Çadırı çıkışında emlaktasondakika.com'un gerçekleştirdiği Türk Bayrağı organizasyonu fuara damga vurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve tüm katılımcılar, Türk Bayrağı önündeki fotoğraf organizasyonu için emlaktasondakika.com'u tebrik etti.

Bakan yabancılarla görüştü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin dev organizasyona katılıp iki gün gün boyunca Türk firmaların stantlarını ziyaret etmesi, özel oturumlara katılması ve yabancı yatırımcılarla görüşmesi, Türkiye adına önemli bir hamle oldu.

İstanbul Çadırı'na tam puan

İstanbul Ticaret Odası, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine dev İstanbul Çadırı'yla fuara damga vurdu. Bu sene, çadırın gün ışığından yararlanması ve bire bir toplantılar için daha fazla yer ayrılması, verimin maksimum seviyelere çıkmasını sağladı. Ayrıca 3. Havalimanı ve Yaşayan İstanbul Maketi de organizasyonda özellikle yabancılardan yoğun ilgi gördü.

Beyoğlu'na ilgi büyüktü

Beyoğlu Belediyesi'nin, bölgedeki yatırımcılarla bir araya gelip oluşturduğu Beyoğlu Investors Group (BIG), MIPIM genelinde en fazla ilgi gören Türk standlarından birisi oldu. Dev Beyoğlu maketiyle birlikte Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın tüm ziyaretçilere bölgedeki yatırımları anlatması, hem İstanbul'un hem de Türkiye'nin tanıtımına büyük katkı sağladı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, MIPIM 2017'de yer alıp doğaltaş sektörünü Cannes'da ziyaretçileri anlatma fırsatı yakalarken, Turkishseramicks ise fuar alanının önündeki standında ziyaretçilerini ağırladı.

Belediyeler dev projeleri için yatırımcı aradı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehirlerinde hayata geçirilecek olan mega projeleri için Fransa'da yatırımcılarla görüşme imkanı buldu. Burada ortaya çıkan sonuç, Türkiye'den daha fazla belediyenin başta MIPIM olmak üzere bu tarz organizasyonlara katılması. Fuarda yer alan belediyeler ise 2018 için yeniden katılım göstereceklerinin sinyalini verdi.

Türk mimarlar yıldızlaştı

Tüm bunlarla birlikte Türk mimarlık ofislerinin MIPIM'de yer alması, hem kendileri adına hem de Türk mimarisini anlatma adına çok önemli bir hamle. Ayrıca bu yıl önemli olan bir diğer nokta ise Tabanlıoğlu Mimarlık'ın, New York'daki 118E59th Street Residences projesi ‘Konut' kategorisinde, Bayburt'taki BAKSI Hüsame Köklü Kadın İstihdam Merkezi projesi ise ‘Sivil ve Kamu Binası' kategorisinde büyük ödüle layık görüldü. Tabanlıoğlu Mimarlık'ın 118E59th Street Residences projesi ayıca Overall Winner ödülünü de alarak, MIPIM AR Future Awards'da “En İyilerin En İyisi” seçildi. Yine Tabanlıoğlu Mimarlık imzası taşıyan Beyazıt Devlet Kütüphanesi Renovasyon Projesi'ne MIPIM 2017'den “Jüri Özel Ödülü” geldi. Tüm bu gelişmeler, Türk mimarisinin tüm dünyada, daha fazla söz sahibi olmaya başladığını gösteriyor.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com