edirne

Mimar adayları bu yıl da açık hava amfisinde ders görecek

Genel 05.09.2018 16:08

Atölye çalışmasına, 28 farklı üniversiteden yapılan yaklaşık 150 başvurudan, belirlenen kriterler doğrultusunda seçilen 40 öğrenci katılacak

Dünyanın pek çok ülkesinde mimarlık eğitimi alan öğrenciler, açık hava amfisi olarak anılan Edirne'de tarihi yapılar etrafında ders işlemeye bu yıl da devam edecek.

Edirne Valisi Günay Özdemir'in önerisi ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nun talimatıyla TÜ Mimarlık Fakültesi'nce geçen yıl başlatılan "Açık Hava Amfisi: Edirne / Kültür Mirası Atölyesi" projesine bu yıl da devam edilecek.

Atölye çalışmasına, 28 farklı üniversiteden yapılan yaklaşık 150 başvurudan, belirlenen kriterler doğrultusunda seçilen 40 öğrenci katılacak. Bu yıl konusu "Osmanlı'nın su yapıları" olarak belirlenen atölyelere katılan mimar adaylarına, teorik sunum ve teknik gezilerle Edirne'de yer alan su yapıları, kıyı düzenleme örnekleri ve önerileri gibi konularda seminerler verilecek ve atölye çalışmaları düzenlenecek.

Atölye çalışmaları 17- 21 Eylül'de gerçekleşecek.

Edirne'deki su yapıları

Tarihi geçmişi Traklar'a kadar uzanan ve Osmanlı kültür ve medeniyetinin birçok yönüyle yaşandığı Edirne'ye su ileten günümüzde büyük bölümü çalışan 50 kilometre uzunluğunda Taşlımüsellim suyolu bulunuyor. Kentte ayrıca köprüler, su terazileri, çeşmeler ve hamamlar gibi çok sayıda su yapısı bulunuyor.