Papirus Plaza / Mesa ve Ferko

Mesa ve Ferko firmasının Papirus Plaza projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
kağıthane bölgesinin havadan görünümü

Metro yatırımları, bölgelerin geleceğini nasıl etkiliyor?

Genel Uğurcan Tokay 18.08.2015
Altyapı yatırımları, gittiği bölgelerde fiyatları ilk etapta yüzde 20 yükseltiyor.
Gayrimenkul sektörü, ofis ve konut yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Yeni projelerle birlikte İstanbul'da her geçen gün farklı bir bölge ön plana çıkıyor. Tüm bu yatırımların çehresini değiştiren ve büyük primler yapmasını sağlayan ulaşım projeleri, son dönemde artış içerisinde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 yılı sonrasında 981 kilometreye çıkartacağı metro hatları sayesinde megakentte ulaşım çok rahatlayacak, trafik problemi de ortadan kalkacak. Emlaktasondakika.com olarak konuştuğumuz TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, altyapı yatırımlarının büyük artılar getirdiğini ve bölgelerin çehresini değiştirdiğini ifade etti.

İşte Makbule Yönel Maya'nın açıklamaları...

Metronun fiyatlara etkisi nasıl?

“İstanbul'da çalışan nüfusun en büyük şikayeti trafik. Metro da b sorunu bertaraf ediyor. Bu tür yatırımların gayrimenkulde getirdiği fiyat artışları çok normal. Hacıosman metrosunun faaliyete geçmesiyle birlikte Sarıyer'e kadar uzanan hattaki konut fiyatları ilk etapta yüzde 20 oranında arttı. Bu makul bir seviye. Altyapı yatırımının getirdiği artıları o bölge çok net yaşıyor. Bir ev alacak olduğumuzda ilk olarak ulaşıma yakınlığına bakıyoruz. Bu ofis projelerinde de aynı. Maslak ve Levent aksı bu konuda çok şanslı. Metro projeleri sayesinde ofis hattı Cendere-Ayazağa aksına inecek”

Kağıthane ofis piyasası riskli mi?

“Kağıthane'nin artısı da eksisi de var. Boşluk oranları çok yüksek çünkü arz birden geldi ve fazla geldi. Bireysel yatırımcı olarak orada kat bazında yatırım yapabiliyorum. Müteahhit satıp çıkıyor ancak ofis alanlar, 100 metrekare ve 1000 metrekareye göre farklılık gösteriyor. Ufak ofis alanlar, bir anlamda modüler sistemle ofis birleştirme yöntemine gidiyor. Orta ve uzun vadeyi hesaplayacak olursak Cendere'de planlanan bir vadi projesi var, Sarıyer-Kemerburgaz hattı da uzun vadede değişecek. Kağıthane'de ofis alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken nokta ne amaçla yatırım yaptıkları”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

kağıthane ofis projeleri kağıthane metro projeleri istanbul metro projeleri