Metris Kışlası

Metris Kışlası, 15 Temmuz Şehitler Parkı oluyor

Genel Sinem Öztürk 01.10.2016
47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı'nın bulunduğu Metris Kışlası, 15 Temmuz Şehitler Parkı olacak.
Esenler, 2,5 milyon metrekare ile kentsel dönüşümle üretilmiş dünyanın en büyük şehir parkından sonra ikinci büyük bir parka daha kavuşuyor. 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı'nın bulunduğu 170 dönüm kışla, 15 Temmuz Şehitler Parkı olacak. Çok yakın zamanda halkın hizmetine sunulacak. Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki başarısız darbe teşebbüsünün ardından alınan karar gereği, şehir dışına taşınan birliklerin boşaltığı alanlar halkın hizmetine sunulmaya başlıyor. İlk şehir parkı Esenler'de yapılıyor. 

Dünyanın en büyüğü 

Askeriyenin boşalttığı bu alan dışında Esenler Belediyesi'ne devredilen 8.7 milyon metrekare büyüklüğündeki Askeri alanda uygulanacak İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı projesi kapsamında 2,5 milyon metrekare büyüklüğünde ayrı bir şehir parkı daha yapılacak. Çevre ilçelerdekilerle birlikte yaklaşık 3,5 milyon nüfusun yürüme mesafesinde ulaşabileceği şehir parkı, kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın en büyüğü, alan büyüklüğü itibariyle ise dünyanın üçüncüsü olacak. 

Kısa sürede hizmete girecek

170 dönümlük arazinin büyük bir kısmının doğal yeşilliklerle kaplı olduğunu hatırlatan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, çok kısa bir zamanda burasının Esenler halkının hizmetine sunacaklarını belirtti. Esenler 15 Temmuz Şehitler Parkı'nda yürüyüş ve bisiklet yolları, sportif etkinlikler, piknik, çocuk oyun ve eğlence, sosyal etkinlik alanları ile açık hava kitap okuma mekanları yer alacak. 

Dünya sanat eserleri müzesi

Park içinde dünyanın en büyük sanat eserleri müzesi de yer alacak. Dünya Sanat Eserleri Müzesi, hükümetin eylem planına da girdi. Şu anda depolarda bekleyen tarihi sanat eserleri burada sergilenme imkanı bulacak. Müzeyi her yıl yaklaşık 10 milyon turistin ziyaret etmesi hedefleniyor. Parkta ülkemizin iklim örtüsü ve kültürünü yansıtan mini bir Türkiye haritası da olacak. Bu şehir parkı, dünyadaki örnekleri ile yarışacak. 

Yenişafak

Metris Kışlası 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı 15 Temmuz Şehitler Parkı Tevfik Göksu Esenler Belediyesi