Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa yakınında sinagog iddiası!

Genel Zeynep Karabağ 12.08.2015
İsrail'in yakın bir zamanda Mescid-i Aksa'nın yakınında büyük bir sinagog inşa etmek için ihale açacağı ileri sürüldü.
Müslümanların kutsal değerlerini, uluslararası kanun ve anlaşmaları hiçe sayarak Kudüs şehrine yerleşim birimleri kurmaya devam eden İsrail'in bu defa da Mescid-i Aksa'nın yakınında büyük bir sinagog inşa etmek için ihale açacağı iddia ediliyor.

İddia, Kudüs'te özel bir kuruluş olan "Mescid-i Aksa ve Kudüs İşleri Basın Merkezi" tarafından geldi.

Yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in yakın bir zamanda "İsrail'in Mücevheri" ismiyle büyük bir sinagog inşa etmek için ihale açacağını gösterdiği dökümanlara ulaşıldığı bildirildi.

Açıklamada, İsrail hükümetinin sinagog inşası için gerekli bütçe ve projelerle ilgili işlemleri tamamladığı, ilgili kurumların onayını aldığı ve projenin başlaması için geriye sadece ihalenin ilan edilmesinin kaldığı belirtildi.

Dökümanlar arasında bulunan haritalardan sinagogun 6 katlı inşa edileceğinin anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, 1'inci katta Hz. Süleyman tapınağının kalıntıları olduğu ileri sürülen tarihi eserlerin sergileneceği, 2'nci katta erkek tuvaletleri ve teknik destek bölümü, cadde seviyesindeki 3'üncü katta giriş ve kadınlara ait tuvaletler, 4'üncü katta sinagogun büyük salonu ve Yahudilerin ibadet yerleri, 5'inci katta kadınlara ait sinagog ve 6'ncı katta da eski Kudüs'ün binaları ve çevresine bakan balkon olacağı savunuldu.

Açıklamada, sinagogun, İsrail güçlerinin 1967 yılında işgal ederek "Yahudi Mahallesi" ismiyle Yahudi yerleşim birimine dönüştürdüğü "Şeref Mahallesi" arazisi üzerine inşa edileceği ve arazinin Mescid'i Aksa'ya sadece onlarca metre mesafede bulunduğu kaydedildi.

Ayrıca, eski Kudüs'ün ortasında kutsal Yahudi yerleri var etmek için İsrail hükümetinin direkt desteğiyle 50 milyon şekeleye (yaklaşık 13 milyon dolar) mal olacak Sinagogun kubbeli olarak inşa edileceği, 23 metre yükseklikte ve toplam 1400 metrekare alana sahip olacağı dile getirildi.

Mescid-i Aksa israil