Yassıada yeşil alanları

MESA'dan Yassıada açıklaması!

Genel Emine Pile 05.02.2016
MESA, “Demokrasi ve Özgürlük Adası” projesine ilişkin bugün yayınlanan görsellerle ilgili açıklama yaptı.
Yassıada'nın imara açıldıktan sonra görüntüsünün tamamen değiştiği, tüm ağaçların kesildiği ve yeşil dokusunun adeta yok edildiği yönünde bugün yapılan haberlere ilişkin MESA tarafından açıklama yapıldı. Adanın son fotoğrafını Levon Bağış uçaktan çekti ve twitter hesabında paylaşmıştı.

Şirketten yapılan açıklama şöyle: Taahhüt projelerimiz arasında yer alan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ait, yatırımı ve işletmesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı GTİ Şirketi tarafından üstlenilen Yassıada'da kongre merkezi, otel ve müzeden oluşacak Demokrasi ve Özgürlük Adası projesine ilişkin bugün yayınlanan görseller ve yapılan yorumlarla ilişkin aşağıdaki açıklama zarureti doğmuştur.

Bugün basında yayınlanan hava fotoğraflarında mevsimsel değişikliklerle (kış / bahar) birlikte farkı oluşturan ve yeşil alan olarak görünen bölümler, otsu bitkiler ve makilik alanları kapsamaktadır.

Proje kapsamında sadece birkaç ağacın yeri değiştirilmiştir. Buna karşın proje kapsamına Yassıada'daki mevcut ağaç dokusuna, 120 adet yetişkin ağaç eklenecektir. Yapımını üstlendiğimiz proje tamamlandığında, ekli görsellerde de görüleceği gibi Yassıada'daki doğal doku, başta ağaçlar olmak üzere 3 katına çıkacaktır.

 

Yassıada mesa Demokrasi ve Özgürlük Adası Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği