mersin

Mersin'deki metruk yapılar yıkılıyor

Genel Emine Pile 02.03.2017
Mersin'in Akdeniz Belediyesi Başkan Vekili Hamdi Bilge Aktaş, kent estetiğini bozan metruk yapıların yıkımını sürdürdüklerini açıkladı.
Akdeniz Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, belediyeye bağlı Fen İşleri Müdürlüğü, kullanım ömrünü tamamlamış ve kent estetiği ile siluetine olumsuz yönde etki eden binaların yıkım çalışmalarına devam ediyor.

Saha tespitleri ve belediye encümeninin kararı doğrultusunda harekete geçen Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Bahçe Mahallesi 4616 Sokak'ta bulunan 2 katlı meskenin yıkım çalışmalarına başladı.

Sahipleri tarafından bir süredir kullanılmayan 2 katlı mesken ve avlusundaki tek katlı yapı, 29 Aralık'ta yoğun yağış sonucu ve sel felaketinden kısa bir süre sonra kısmi olarak çökmüştü.

Sokağı kullanan mahalle sakinleri ve vatandaşların can ve mal güvenliği açısından risk oluşturan bina, ekipler tarafından dikkatli ve titiz çalışmalar neticesinde kontrollü bir biçimde yıkıldı. 

Mersin'in en eski yerleşim birimlerini barındırması nedeniyle Akdeniz ilçesinde çok sayıda metruk yapının bulunduğunu ifade eden Aktaş, belirledikleri program çerçevesinde bu yapıların yıkım çalışmalarını tamamlayacaklarını kaydetti.

Metruk yapıların sosyal riskleri de barındırdığını aktaran Aktaş, şöyle devam etti:

"Tamamına yakını özel mülkiyete konu olan bu yapıların metruk durumlarının tespiti, sahiplerine yıkımın tebliği, bununla ilgili mevzuatın gerektirdiği iş ve işlemlerin zaman alması nedeniyle mümkün olan en kısa sürede yıkım çalışmalarını tamamlamak istiyoruz. Daha önceden tespitini yaptığımız ve işlemleri devam eden metruk yapılar içerisinde, can ve mal güvenliği açısından yüksek risk barındıranlara öncelik tanıyoruz. Bu yapılar, aynı zamanda madde bağımlıları tarafından da zaman zaman mesken tutulmaktadır. Bunun gibi sosyal riskleri de barındıran metruk yapılar, bulundukları çevrede de bu yönüyle tedirginlik oluşturmaktadır. Bu nedenle gerek teknik ve gerekse saha ekiplerimiz azami ölçüde gayret göstermektedir. Yıkım çalışmalarımız, artan bir ivmeyle devam edecektir."

mersindeki metruk binalar