mekkede devrilen vinç

Mekke Kabe'de vinç kazası! 107 ölü, 238 yaralı

Genel Uğurcan Tokay 11.09.2015
Mekke'de fırtına nedeniyle vinç devrildi. Revakların bulunduğu bölümde bulunan vincin düşmesiyle mermerlerin Kabe'ye fırladığı söyleniyor.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: Mekke'de meydana gelen vinç kazasında 2 Türk hacı adayı hayatını kaybetti, 19 Türk hacı adayı yaralandı. Yaralıların sağlık durumları iyi...

Suudi Arabistan Sivil Savunma Kuruluşu: Mekke Kabe'de gerçekleşen vinç kazasında 107 kişi öldü, 238 kişi yaralandı...

Kabe'de meydana gelen vinç kazasının ardından bu video çekildi...

mekke kabedeki vinç kazasının görüntüsü

Mekke Kabe'deki vinç kazasının ardından ilk kareler...

Kutsal topraklarda vinç faciası yaşanıyor. Mekke'de devam eden genişletme çalışmalarında vinç, hacı adaylarının üzerine devrildi. Kazada 107 kişinin öldüğü, 238 kişinin yaralandığı açıklandı.

Mekke'de son günlerde devam eden yağış ve rüzgarın, vincin devrilmesine neden olduğu açıklandı. Olay esnasında tavaf eden birçok hacının hayatını kaybettiği söyleniyor. Bu yıl 59 bin Türk hacının Mekke'ye gittiği açıklandı.

 

mekke kabede gerçekleşen vinç kazası

Mekke Kabe'deki vinç kazası fırtına nedeniyle meydana geldi...

mekkedeki kum fırtınası

Mekke'de meydana gelen kum fırtınası böyle görüntülendi...

Mekke'de genişletme projesi kapsamında kullanılan vincin şiddetli rüzgar nedeniyle devrildiği açıklanırken, ölü sayısının artmasından korkuluyor.

mekke kabedeki vinç kazasına ait bir kare

Mekke'de gerçekleşen vinç kazasında mermer parçalarının Kabe'ye kadar ulaştığı belirtiliyor. Olay yerinden ilk kareler, durumun büyüklüğünü anlatır cinsten...

Olayın yaşandığı an itibariyle yetkililer ve görgü tanıklarının aktardıkları...

Diyanet Mekke Hastanesi Başhekimi Hürrem Bodur, yaşanan kaza nedeniyle birçok hacı adayının hayatını kaybettiğini açıkladı.  

Enver Gönenç DİB Hac Genel Müdürü: An itibariyle hastaneye gidiyoruz. Çok büyük bir fırtına oldu ve yağmur yağdı. Sonucunda vinç. hacı adaylarının üzerine düştü. Türk yaralılardan biri, eşinin vefat ettiğini açıkladı. Ekiplerimiz hastaneleri tarıyor, kısa süre içerisinde herkesi bilgilendireceğiz.

Kazım Timur / Görgü Tanığı: Şiddetli kum fırtınası nedeniyle yeni yapılmakta olan 3 katlı bölümün üzerine düştü. 1 ve 2. katta büyük hasar oldu. 100'ün üzerinde ölü olduğu iddia ediliyor. Yapılmakta olan revakların orada vinçler var. Bu vinçlerin olduğu bölgeye yıldırım düştüğü belirtiliyor. Şu anda çalışmayan vinçlerin üzerine düşen bir yıldırım nedeniyle bir vinç düştü. Düşerken diğer vince vurdu ve iki vinç düştü. Vincin düştüğü alan 100 metre çapını geçer. Parçalar tavaf alanına kadar geldi.

Ahmet isimli hacı adayı: Olay yanı başımızda akşam namazına 1 saat kala fırtına koptu. Oturduğumuz anda bir patlama sesi geldi. Binanın etrafındaki tüm mermerler bir anda döküldü ve sağa sola döküldü. Pek çok ölü olduğunu düşünüyorum. Yarım metre kadar yanımızda 15'e yakın cenaze kaldırıldı. Büyük bir telaş oldu o anda. Kabe'nin dışındaydı vinç. Rüzgar nedeniyle düşen vincin Kabe'nin ortalarına kadar geldi. O parçalar büyük zarar verdi.

Süleyman Sarı / Türkiye'nin Suudi Arabistan Din Ateşesi: Bugün büyük bir fırtına vardı. Peygamber efendimizin evine doğru olan bölümde büyük bir vinç vardı ve şimşekle birlikte devrildi. 14 Türk yaralı, 2 Türk vefat etti. Vinç düşerken inşaat malzemelerine çarpınca, parçalar Kabe'nin bulunduğu bölgeye kadar düştü.

AA şiddetli fırtınayı 18.50'de böyle duyurdu...

Mekke'de etkili olan fırtına ulaşımı felç etti.

Kutsal topraklarda saat 17.00 sıralarında başlayan fırtınanın ardından doluyla karışık yağmur yağdı.

Şiddetli yağmur yaklaşık 30 dakika etkisini sürdürürken, birçok yeri su bastı ve yollar adeta göle döndü. Yağmur sularının yaklaşık 50 santimetreye kadar ulaştığı Mekke sokaklarında ulaşım büyük oranda durdu. 

Fırtına dolayısıyla Mescid-i Haram'da meydana gelen kazada ölen ve yaralananların olduğu iddia edildi.

mekke vinç devrildi mekke vinç devrilmesi mekke vinç kazası