istanbul esenyurt

Mega siteler gençlerin yeni iş kapısı oldu!

Genel Uğurcan Tokay 23.12.2015
TOBB, Site ve Apartman Yöneticiliği Sertifika Programı'yla gençlere iş umudu oldu.
Son yıllarda büyük şehirlerde art arda yükselen mega siteler, "apartman ve site yöneticiliği" adı altında gençler için yeni iş imkanı doğurdu.  

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), bu imkandan yararlanmak isteyenlere yönelik "Site ve Apartman Yöneticiliği Sertifika Programı" düzenledi.

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Üyesi Mustafa Hakan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de son yıllarda inşaat sektörünün hızla büyüdüğünü, yeni konut modellerinin insanların yaşam tarzlarının yanı sıra şehirlerdeki yerleşim biçimlerini de değiştirdiğini söyledi.

Özellikle son yıllarda birkaç katlı apartmanlardan çok katlı yapılara geçildiğini ve mahallelerin yerini sitelerin almaya başladığını aktaran Hakan, binlerce insanın bir arada yaşadığı sitelerde yöneticilere ve site yönetimi alanında yetişmiş profesyonellere duyulan ihtiyacın gün geçtikçe arttığını vurguladı. 

Bunun da yeni kariyer olanakları doğurduğunu dile getiren Hakan, sitelerin mega sitelere dönüşmesinin, başlangıçta gönüllülük esasıyla yürütülen yönetim konusunun daha profesyonel ellere bırakılmasını bir mecburiyet haline getirdiğine işaret etti. 

Site yöneticilerinin yasal sorumluluklarının artmasının yeni nesillere profesyonel anlamda çalışabilecekleri iş kolu oluşturduğuna dikkati çeken Hakan, "Apartman ve site yönetimini salt hukuki boyutuyla ele almamak gerekir. Zira apartman ve site yönetimi, içerisinde birbirinden farklı işleri yerine getirecek görevliler bulunan organizasyonu da sorunsuz ve etkin bir şekilde yönetmek durumundadır. Apartman ve site yönetimi ihtiyaç duyulan faaliyetleri yerine getirirken ortaya çıkan giderleri ve gelirleri, şeffaf ve hesap verilebilir bir biçimde tutmak zorundadır" diye konuştu. 

Mustafa Hakan, mega sitelerin yönetim ihtiyacının apartman ve site yöneticiliği alanında yeni bir iş kolunun ortaya çıkmasına neden olmasıyla, Türkiye'nin ilk Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı "Site ve Apartman Yöneticiliği Sertifika Programı"nı başlattıklarını açıkladı.

Kursu bitirenlere MEB onaylı sertifika verilecek

Kursta derslerin, alanında uzman ve tecrübeli öğreticiler tarafından verildiğini belirten Hakan, programın apartman, site ve toplu konutlardaki mevcut gelişmeler ve sektör ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlandığını ifade etti. 

Programı tamamlayanların profesyonel apartman ve site yöneticisi olarak çalışabilmelerinin mümkün olacağını dile getiren Hakan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Kursta katılımcıların temel hukuk kavramlarını, site ve apartman yönetimiyle ilgili mevzuatı, belediye imar planlarını öğrenmeleri amaçlanıyor. Ayrıca toplumsal düzeni sağlayan kurallara ve kişilik haklarına uygun davranmaları, kendilerini doğru ifade etmeleri, etkin dinleyici olmaları ve ikna edici iletişim kurmaları da hedefleniyor. Kurs sonunda Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılacak sınavda başarılı olanlara, MEB onaylı kurs bitirme belgesi verilecek. Katılımın zorunlu olduğu derslerde gayrimenkul, bina, site ve toplu yapı yöneticiliği, kat mülkiyeti yönetimi, ana gayrimenkul yönetimi, işletme projesi, komşu hakları, komşuların uyması gereken konular, kapıcılık hizmetleri, hukuksal mevzuat hakkında bilgiler veriliyor." 

Mustafa Hakan, 72 saat ders verilen kursta hafta içi ve hafta sonu programlarının bulunduğunu dile getirdi.

Kurs ücretinin 850 lira olduğunu aktaran Hakan, "Site ve apartman yönetiminde amaç bina ve sitelere değer katarak, komşuluk ilişkilerini bozmadan, şeffaf, güvenilir, huzurlu, mutlu, yaşanabilir, yönetim sistemini geliştirmek olmalıdır. Son yıllarda site ve apartmanlarda kişilerin yöneticiliğinden profesyonel şirketlerin yönetimine doğru bir değişim söz konusu" şeklinde konuştu. 

Son yıllarda büyük şehirlerde art arda yükselen mega siteler, "apartman ve site yöneticiliği" adı altında gençler için yeni iş imkanı doğurdu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), bu imkandan yararlanmak isteyenlere yönelik "Site ve Apartman Yöneticiliği Sertifika Programı" düzenledi. TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Üyesi Mustafa Hakan, konuya ilikin açıklamalarda bulundu.

TOBB site ve apartman yöneticiliği sertifika programı