meclise atılan bombanın yeri

Meclise atılan bombanın isabet ettiği bahçeye anıt yapılacak

Genel Emine Pile 13.10.2016
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi gecesi uçaklardan atılan bombalarla büyük tahribata uğrayan Meclisin bahçesine anıt yapılacak.
15 Temmuz darbe girişimi gecesi Meclise atılan ilk bombanın isabet ettiği bahçede o günün acısı unutturulmayacak.

Zarar gören bir çok yerin tamiratı tamamlanarak Meclisin yasama çalışmalarına devam etmesi sağlanırken; giriş ve çıkışları tahta panolarla kapatılan, ikinci bombanın atıldığı Başbakanlık Makamının bulunduğu kattaki tamirat ise sürüyor. Bu katın Şeref Holüne bakan kısmında, "Milletin Meclisini Millet Yapar" yazılı büyük boy duvar panoları yer alıyor.

Bombanın büyük zarar verdiği, bombanın şiddetiyle içindeki demirlerin ortaya çıktığı, Başbakanlık Makamının bulunduğu kattaki iki kolon mevcut haliyle korunacağı için, kolonların bulunduğu yerin güçlendirilmesi çalışmaları da devam ediyor.

HER YIL 15 TEMMUZ'DA ANMA TÖRENİ DÜZENLENCEK

İki kolon, parçalanan betonların çevreye zarar vermemesi için tel kafes içine alındı. Kolonlar ve oradaki beton tavan, tamamen çelik konstrüksiyonla güçlendirildi. Bu bölüm, bir sanatçı tarafından düzenlenerek sergilenmeye uygun hale getirilecek.

15 Temmuz gecesi uçaklardan atılan ilk bombanın isabet ederek iki metre derinliğinde çukur oluşturduğu Ziyaretçi Binası yakınındaki bahçede anıt yapılacak. Anıta 15 Temmuz şehitlerinin isimleri yazılacak ve her yıl 15 Temmuz'da anma töreni düzenlenecek.

Anıtın olduğu yerden, ikinci bombanın düştüğü yere kadar, zemini taşla döşenerek "demokrasi yolu" yapılacak. Bu yolu, rahatsızlanan milletvekillerine acil müdahale edilebilmesi amacıyla ambülans da kullanabilecek.

meclise atılan bomba 15 temmuz gecesi darbe girişimi meclise yapılacak anıt yeri