meclis halkla ilişkiler binası

Meclis, laf atan vekili 'sesinden' tanıyacak!

Genel Zeynep Karabağ 17.10.2016
TBMM'de 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin izleri silinmeye çalışılırken, bir yandan da yeni projeler hayata geçiriliyor.
Eski halkla ilişkiler binasının yıkımının ardından yeni vekil odalarının inşaatına başlamaya hazırlanan TBMM Başkanlığı, aynı zamanda ana binada da onarım çalışmalarını yürütüyor. 

Onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından da teknik altyapı gözden geçirilecek. Bu sırada ses sisteminin yenilenmesi gündemde. Teknik yetkililer yeni sistem üzerinde araştırma yapıyor. Edinilen bilgiye göre, üzerinde çalışılan sistem, milletvekillerini "sesinden" tanıyacak ileri bir teknoloji. Bu sistem üzerinde karar kılınırsa, tutanak görevlileri, genel kurul ve komisyon çalışmaları sırasında laf atan milletvekillerini görerek değil "sesinden" tespit edecek. Sistem vekilin sesini tanıyacak ve otomatik kayıt sırasında adıyla kaydedecek. Mikrofon sisteminin de yenilenmesiyle özellikle genel kurulda kötü söz söyleyerek laf atan vekiller de "Ben söylemedim" itirazında bulunamayacak. 

Tutanakçıların "Kim laf attı?" sorusuna yanıt bulamayınca bazı ifadeleri kayda geçiremediği durumlar da ortadan kalkacak. Böylece genel kurul ve komisyonlarda, yapılan konuşmalar ve atılan laflar tümüyle kayda alınabilecek. Tam anlamıyla "tam tutanak" tutulması söz konusu olabilecek. 

Genel kurulda atılan kötü laflar nedeniyle milletvekillerinin birbirine dava açtığı durumlarda, "sözün sahibi" tam tespit edilemediği için tanıklara başvuruluyor ya da mahkemelerden sonuç alınamıyor. Yeni sistem bu açıdan da vekillere yardımcı olacak.

Habertürk

TBMM yenilenem 15 temmuz fetö meclis halkla ilişkiler binası