ABD’li ünlü mimar Pierre Michel Pastellas

Mecidiyeköy'ün parası meğer 1979'da ödenmiş!

Genel Emine Pile 14.12.2015
Ünlü Fransız mimar Pierre Michel Pastellas’ın annesinden kalan Mecidiyeköy’deki arazisi için açtığı dava sonuçlandı.
Babasından annesine sonra da kendisine kaldığını söylediği Mecidiyeköy merkezdeki 2 bin 664 metrekare yüzölçümlü arazi ABD'li ünlü mimar Pierre Michel Pastellas'ı harekete geçirdi. Şişli Emniyet Müdürlüğü'nü de kapsayan içinde üç katlı kagir depo, un fabrikası, atölye ve 28 metrekarelik elektrik trafo binasının da bulunduğu yüzölçümlü arazinin 1971'de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından istimlak edildiğini belirten mimar Pastellas, Karayolları aleyhinde dava açtı.

'BEDEL TESPİTİ YAPILSIN'

Vatan'ın haberine göre dava dilekçesinde 1996 yılında vefat eden annesi Marie Pastellas'dan kalan arazinin Boğaz geçişi nedeniyle İstanbul çevre yoluna dahil edildiğini belirten Pastellas, “Üzerinde 1952 yılında yapılmış un fabrikasının da bulunduğu arazimizin asıl sahibi olan babam vefat edince arazi anneme kaldı. Onun vefatıyla da mirasçısı olarak arazi bana kaldı. 1971'de yapılan kamulaştırmayla arazimize istimlak şerhi düşüldü ama herhangi bir kamulaştırma islemi yapılmadan fiili olarak el konuldu. Bu nedenle bedel tespiti davası açıp hakkımızın ödenmesini talep ediyoruz” dedi.

332 BİN TL ÖDEMİŞ

Mahkeme Karayolları Genel Müdürlüğü'ne yazı yazarak kayıtların incelenmesini istedi. Karayolları mahkemeye gönderdiği yazıda, arazi için 1971 yılında bedel artırımı davasının açıldığı belirtilerek,”9. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 1973 yılında davacı lehine verilen kararın Yargıtay tarafından onanmasının ardından Pastellas ailesine 322 bin 332 TL ödeme yapıldı” denildi.

Mahkeme de gelen mahkeme kararı ve ödeme makbuzlarını dikkate alarak davayı bitirdi. Dava ve avukat masraflarının da Pastellas'ın ödemesine hükmetti.

ABD’li ünlü mimar Pierre Michel Pastellas Mecidiyeköy davası