Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı

Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunda son durum!

Genel Zeynep Karabağ 21.08.2015
Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattındaki çalışmaları sizin için yerinde inceledik.
Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı için Cevahir AVM'nin de üzerinde olduğu Şişli Büyükdere Caddesi üzerinde yapılan çalışmalar, cadde üzerindeki pek çok dükkanın önünü kapattı. Bölge esnafı Mecidiyeköy gürültüsüne bir de iş makineleri eklenmesinden rahatsız.

Dükkan sahipleri, müşterilerin gürültü ile tozdan rahatsız olduğunu ve bahçelerin önü kapandığı için işlerinin yüzde 40 düştüğünü söylüyor. Belediyeden kendilerine herhangi açıklama yapılmadığını belirten esnaf, çalışmaların ne kadar süreceğini bilmediklerini ve belirsizliğin sürdüğünü ifade ediyor.

Aytekin Kotil ve Ortaklar Caddeleri arasında kalan kesiminde kısmi şerit daraltmaları yapıldı. Ayrıca işyeri ve binalara eşirim ve yayaların emniyetli geçişi için geçiş koridorları oluşturuldu.

Bu koridorlardan yaya geçişleri yapılabildiği gibi dükkanlara da küçük bir alandan erişim sağlanabiliyor.

mecidiyeköy mahmutbey metro hattı

Giriş ve çıkışlar hazırlanıyor

Çalışmalar metro hattının Mecidiyeköy'deki yaya giriş ve çıkış alanları için yapılıyor. 6 Temmuz'da başlayan ve 60 gün süreceği bildirilen çalışmaların 6 Eylül'de tamamlanması bekleniyor. 

Kabataş- Beşiktaş ve Halkalı Bahçeşehir uzantıları ile birlikte İstanbul Metrosu'nun en önemli akslarından biri olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı, 18 kilometre uzunluğunda olacak. 

15 istasyonu olacak hattın saatte 1 yönde 70 bin kişi taşıma kapasitesi mevcut.

Mahmutbey Mecidiyaköy İstasyonları; Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı