uçak

Maxvell X-57 geliyor!

Genel Demet Kazan 07.09.2016
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uçak modellerine bir yenisini daha ekledi.
Çevre dostu olan elektrik enerjisi ile çalışan bu yeni uçak adını 19. Yüzyılda yaşayan ve elektromanyetizmanın temellerini atan İskoç fizikçi James Clerk Maxwell'den alıyor. Yeni Havacılık Ufukları Projesinin önemli bir parçası olan bu uçak Maxwell X-57 adıyla anılıyor.

Uçağın kanatları boyunca yerleştirilmiş 14 elektrikli pervane motoru mevcut. Bu sayede uçağın kalkışı ve inişi sırasında yeterli ivmeyi sağlayabiliyor. NASA mühendisleri kanat uçlarında bulunan iki elektrikli motor sayesinde uçağın saatte 175 mil (281,6 km) hıza ulaşabildiğini belirtiyor.

Mevcut bulunan ve fosil yakıt ile çalışan diğer hava araçlarının aksine bu uçak; yakıt kullanımını, gürültüyü ve zararlı gaz salınımını azaltarak daha hızlı ve verimli çalışıyor. Henüz elektrikli arabalar bile yaygınlaşmamışken NASA'nın elektrikli uçak projesi çok mantıklı ve insanlık adına yararlı bir yatırım olarak görülüyor.

Yapım maliyeti yaklaşık 790 milyon dolar olan Maxwell X-57, NASA'nın araştırma görevlerinde kullanılmak üzere 4 yıllık test sürecinin ardından görevine başlayacak. “Çevreci, sessiz uçak” sıfatıyla NASA'nın yapımı gerçekleştirdiği deneysel uçağın, tabi tutulduğu testleri geçtiği takdirde NASA'nın çeşitli görevlerinde kullanılmak üzere hazır olacağı bildiriliyor.

ulusal havacılık uzay dairesi NASA uçak Maxwell x-57