mavi bayraklı plaj

Mavi bayraklı plaj sayısı artıyor!

Genel Uğurcan Tokay 14.02.2016
Türkiye, mavi bayraklı plaj sayısında dünya genelinde ikinci sırada yer alıyor.
Türkiye, uluslararası çevre ödülü olarak nitelendirilen "mavi bayraklı plaj" sayısında dünyada ikinci sırada yer alıyor.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığı bilgiye göre, deniz suyu temizliği, çevre yönetimine verilen önem, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinlikler, ihtiyaçlara cevap verecek kullanım ve güvenlik kriterleri doğrultusunda verilen mavi bayrak sayısını her geçen yıl artıran Türkiye'nin, 1995'te sadece 5 plajı mavi bayrak unvanına sahipti.

Bu rakam geçen yıl 436'ya çıkarken, en fazla mavi bayrağın dalgalandığı şehir, 200 plajla Antalya oldu. Antalya'yı Muğla 95, İzmir 45 ve Balıkesir 39 ve Aydın 26 bayrakla takip etti.

22 marina da mavi bayrak aldı

Tarihi ve kültürel değerleri ile dünyanın önemli turizm destinasyonlarından biri olarak bilinen Türkiye, dünyada 50 ülke arasında, sınırlarında mavi bayrağı dalgalandıran ikinci ülke konumunda bulunuyor.

Dünya genelinde bu yıl mavi bayraklı plaj sayısı 3 bin 468'e yükseldi. Mavi bayraklı plaj sayısında 578 plaj ile ilk sırada yer alan İspanya'yı, 436 temiz plajı ile Türkiye takip ediyor. Üçüncü sırada ise 395 plajla komşu ülke Yunanistan yer alıyor. Fransa'da 379, Portekiz'de 299, İtalya'da 283, Danimarka'da 250, Hırvatistan'da 99, İrlanda'da 83, İngiltere'de ise 61 plaj mavi bayrak unvanına sahip. Türkiye, geçen yıl 22 marina da mavi bayrak almaya hak kazandı. 

Dünyada mavi bayrağa sahip 697 marinanın 112'si Hollanda'da, 106'sı Almanya'da, 104'ü de İspanya'da bulunuyor. 

Türkiye ise mavi bayraklı marina sayısında Fransa, İtalya ve Danimarka'dan sonra geliyor. 22 marinasında uluslararası çevre ödülüne sahip Türkiye, 7'nci sırada yer alıyor.

Geçen yıl ayrıca Türkiye'deki 14 yat da mavi bayraklı ödülüne layık görüldü.

Çevre hassasiyeti göz önünde bulundurulacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın da üzerinde önemle durduğu konular arasında bulunan mavi bayraklı plajların sayısının artırılmasında temel strateji, Türk turizminin potansiyeli ve hedeflerini çevre hassasiyetleri gözününde bulundurularak hayata geçirilmesi şeklinde belirlendi.

Bu kapsamda, bakanlığın temel amaçları arasında sadece denizlerin değil turizm yatırımlarının da çevreye duyarlı şekilde uygulanması yer alıyor.

Mavi bayrak nedir?

Uluslararası bir çevre ödülü olarak nitelendirilen mavi bayrak, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğini garanti ediyor. 

Bir marka veya "Eko-Label" özelliği taşıyan mavi bayrak ödülü konusunda plajlar 32, marinalar ise 24 kriterde değerlendiriliyor. 

Çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar uluslararası turizm pazarında da büyük öneme sahip olan mavi bayrak unvanı, tatil yöreleri için tıpkı tesislerdeki yıldız sayısı gibi güvenli bir standart içeriyor.

Program, merkezi Kopenhag'da olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Fee) tarafından yürütülüyor.

mavi bayraklı plajlar türkiye mavi bayraklı plaj sayısı