marsa gitmek

Mars'a gitmek için 1 yıl yalnız kalacaklar!

Genel Zeynep Karabağ 01.09.2015
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars'taki zorlu koşullara hazırlık çerçevesinde organize ettiği deney başladı.
Deney kapsamında 1 ila 3 yıl boyunca dışarıdan izole bir hayat sürecek 6 kişilik ekip Cumartesi günü TSİ 3:00'da kendilerini 11 metre çapında ve 6 metre yüksekliğindeki çadıra kapattı ve çevreyle bağlantısını kesti.

yuvarlak pencereden dışarı bakan kadın

ABD'nin Hawaii eyaletinde oluşturulan kamp alanındaki deneyin başarı ile sonuçlanması durumunda Mars'a benzer bir seferin 3 yıl içinde yapılabileceği belirtiliyor.

astronot kıyafetleriyle toprakta işlem yapan adam

1 yıl boyunca söz konusu deney için dünya ile hiçbir bağlantı kurmayacak olan ekip, bir Fransız astrobiyoloğu, bir Alman fizikçi ve biri pilot, biri mimar, biri gazeteci ve biri toprak uzmanı dört Amerikan vatandaşından oluşuyor.

uzay dairesi

Temiz hava, taze yiyecek ve mahremiyet yok!

Deney süresince 6 astronot 93 bin metrekarelik bir alanda taze yiyecek olmadan, aileleriyle fiziksel temasları bulunmadan yaşayacak.

uzay aracının içi

Altı kişilik gönüllü ekibi, kubbe içinde bir yıl boyunca kapalı şekilde, temiz hava, taze yiyecek ve mahremiyetleri olmadan yaşayacak. Ekip 11 metre çapında ve 6 metre yüksekliğindeki kubbenin dışına yapacakları 'keşif gezileri' için uzay giysisi giymek zorunda...

yeşil astranot kıyafeti

Uzmanlar, olası bir Kızıl Gezegen'e yapılacak bir görev yolculuğunun 1-3 yıl arası süreceğini tahmin ediyorlar.

yalnızlık deneyi

uzay aracı

NASA marsa gitmek