ulaştırm denizcilik ve haberleşme bakanı binali yıldırım

Marmaray ve Halkalı-Kapıkule hızlı treni ne durumda?

Genel Uğurcan Tokay 15.01.2016
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray'la birlikte Halkalı-Kapıkule treninde çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, emlaktasondakika.com'a özel açıklamalarda bulundu. 3. Köprü, 3. Havalimanı, Marmara, Büyük İstanbul Tüneli, Yüksek Hızlı Tren projeleri ve havalimanı yatırımlarına varana kadar birçok önemli konuya içtenlikle yanıt veren Bakan Binali Yıldırım, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Marmaray'la YHT'ler Halkalı'ya gelecek

Emlaktasondakika.com olarak son durumunu öğrenmek istediğimiz Marmaray'da çalışmaların devam ettiğini belirten Binali Yıldırım “Marmaray'ın, bildiğiniz gibi 2013 yılı sonunda açılışını gerçekleştirdik. Ülkemizin bir prestij projesi olmasının yanında, aynı zamanda da İstanbul'un trafiğine çare olacak ciddi bir raylı sistem toplu taşıma projesidir. Bu projenin devamı olarak Pendik-Söğütlüçeşme ve Kazlıçeşme-Halkalı arasındaki hatlar iyileştirilerek Marmaray'la entegrasyon çalışmalarının tamamlanması sonucunda YHT'ler Halkalı'ya kadar ulaşacak” ifadelerini kullandı.

Halkalı'yla Kapıkule bağlantısında ilk adım bu yıl

Ayrıca İstanbul için çok önemli bir projenin daha detaylarını aktaran Binali Yıldırım “Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren projesinin revizyon ve inceleme çalışmaları devam etmekte. 2016 yılında yapım ihalesine çıkılması planlanıyor. Bu iki proje ve Marmaray Tüp Geçiş sistemi Avrupa-Anadolu arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı dönemini beraberinde getirecek” diye konuştu.

İstanbul'da metroya devam

Megakentte metro yatırımlarının tüm hızıyla sürdüğünü ifade eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım “İstanbul Metrosu Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro hattı yapım ihalesi sözleşmesi imzalandı. Yenikapı-İncirli-Sefaköy Metro Hattı ile ilgili de ihale çalışmalarımız ediyor” dedi.

Pazartesi: Türkiye'ye 6 yeni havalimanı geliyor

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

 

marmaray son durum marmaray gebze marmaray pendik halkalı kapıkule tren projesi son durum