"Marketlerin aldığı 10 kuruş, haksız kazanç"

'Marketlerin aldığı 10 kuruş, haksız kazanç'

Genel 15.02.2019 15:18

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, marketlerin poşetlerden 10 kuruş kar etmelerine 'haksız kazanç' eleştirisi yaptı.

Daha önce ücretsiz verildiğini belirten Eroğlu, uygulamadan market karının çıkarılmasına Bakanlığın da sıcak baktığını belirtti. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu marketlerin daha önce ücretsiz verdikleri poşetten artık 10 kuruş kar etmelerini eleştirdi ve uygulamanın kaldırılmasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sıcak bakıldığını söyledi.

Plastik sanayicileri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri Ankara'da bir araya geldi. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, sanayicilere ücretli poşet uygulamasını da içeren mevzuatın usul ve esaslarında düzenleme yapılacağını söyledi.

"DAHA ÖNCE ÜCRETSİZDİ ŞİMDİ 10 KURUŞ"

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, "Plastik poşetten alınan 25 kuruşun 10 kuruşunu marketlerin almasını doğru bulmadığımızı en başından beri söylüyoruz. Daha önce ücretsiz verdikleri poşetten şimdi poşet başına 10 kuruş kazanmaları haksız bir kazançtır. Çevre için yapılan bir uygulamadan elde edilen gelirin yine çevre için harcanması doğrudur.

Plastik sanayicileri olarak bir kez daha altını çizmek istiyoruz ki biz bilinçli tüketimden yanayız ve marketlerin bu uygulamada poşetten aldıkları payın tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Bakanlığımız da buna sıcak bakıyor ve görüşmeler sürüyor" diye konuştu.