Arapgir'deki taş köprü

Malatya'daki tarihi taş köprü tescil edildi!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 28.01.2015
Arapgir’de Suceyin Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve bölgedeki en eski tarihi eserler arasındaki Taş Köprü, tescil edildi.
Doğal şartlara bağlı olarak her geçen gün tahrip olan tarihi eser tescil edilemediği için restorasyonu yapılamıyordu. Arapgir Belediyesi'nin müracaatı üzerine Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne bağlı uzman ekipler tarafından yerinde yapılan incelemeler neticesinde hazırlanan rapor kurul tarafından incelendi ve Bölge Kurulunun kararı ile tarihi köprü 1.Gurup yapı olarak tescil edildi.

Köprünün mimari üslup, yapım tekniği ve kullanılan malzeme bakımından Roma dönemine ait olduğu ifade edilirken köprünün uzunluğunun 19 metre, yüksekliğinin 14 metre, kemer açıklığının 14 metre, kemer yüksekliğinin ise 8 metre olduğu biliniyor. Tarihi köprünün her iki yönündeki kasnaklarda bulunan taşların dökülmüş olduğu, yapımında kaba yonu taş ve horasan harç kullanıldığı raporda belirtilirken Taş köprünün acilen onarılması gerektiği de raporda yer aldı.

İHA

Malatya Taş Köprü Arapgir Taş Köprü Taş Köprü tescil