Japon mühendis Kishi Ryoichi

Maket bıçağını aldı ve...

Genel Ayşe Özlem Kuruca 24.03.2015
Körfez Geçiş Köprüsü'nde halatın kopmasından kendini sorumlu tutan Japon mühendisin intihar detayları ortaya çıktı.
İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde cumartesi günü Catwalk (Kediyolu) olarak bilinen halatın kopmasından kendini sorumlu tutan 51 yaşındaki Japon mühendis Kishi Ryoichi'nin intihar detayları ortaya çıktı.

Köprüdeki gerdirme halatlarının kopmasından kendisini sorumlu tuttuğu ve büyük üzüntü yaşadığı, bunu da arkadaşlarıyla paylaştığı öğrenilen mühendis Kishi Ryoichi'nin ölümüyle ilgili bir de not bıraktığı öğrenildi. Bir maket bıçağı kullanarak hayatına son veren Ryoich'in geride bıraktığı Japonca notta “Bu hata benim mesleki ve normal hayatıma son verir. Bu iş benim ve ülkemin gururuydu. Bu hatadan kimse sorumlu değil. Burada pek çok insan bu iş için emek harcadı” yazdığı belirtildi. Mühendisin cesedini okula giden öğrencilerin gördüğünü ve ihbar ettiğini aktaran Altınova Kaymakamı Nurullah Kay, Ryoichi'nin bıraktığı notu da doğruladı.

Japonca yazdığı notun ise birlikte çalıştığı arkadaşları tarafından tercüme edildiği öğrenildi. Üzücü ölüm olayıyla ilgili savcılık soruşturma başlattı. Japon mühendisin cesedi morga kaldırılırken, çalıştığı IHI şirketinin de kendi bünyesinde olayla ilgili araştırma başlattığı belirtildi.

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ ARALIK AYINA YETİŞMEYECEK DİYE...

Kishi Ryoichi'nin asma köprüler konusunda dünyanın sayılı uzmanlarından biri olduğu belirtildi. Mühendisin intiharında halatın kopması nedeniyle köprünün taahhüt edilen tarih olan Aralık ayında bitirilemeyeceği, bu nedenle firmanın tazminat ödemeyle karşı karşıya kalacak olmasının etkili olduğu iddia edildi.

Japon mühendis intihar Kishi Ryoichi intihar Körfez Geçiş Köprüsü halat İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü