Mahmutbey - Mecidiyeköy metro hattı

Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattı ne zaman açılacak?

Genel Zeynep Karabağ 13.12.2014
Kabataş'tan başlayarak Halkalı'ya kadar uzanacak olan metro hattının, ilk etabı Mahmutbey - Mecidiyeköy metrosunda çalışmalar devam ediyor.
Mahmutbey-Mecidiyeköy metrosunda çalışmalar son sürat devam ediyor. Başlangıçta Kabataş'tan hareket ettikten sonra Mecidiyeköy'den geçerek Mahmutbey'e uzanması düşünülen metro hattının, daha sonra 3 etapta inşa edilmesi kararlaştırıldı. 

Mahmutbey Mecidiyeköy metro durakları; Mecidiyeköy'den başlayacak olan metro hattı sırasıyla Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yeni Mahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl, Göztepe Mahallesi, Mahmutbey'e kadar uzanacak. 

13'ü yeraltı; 2'si yer üstü olmak üzere toplam 15 istasyona sahip olan Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı M7 hattı olarak adlandırılacak. 18 kilometre arasında işleyecek hat, Mecidiyeköy ile Mahmutbey arasını 26 dakikaya düşürüyor.

mecidiyeköy metrosu

Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı, saatte bir yönde 70 bin kişi taşıma kapasitesinde olacak. 

Metroya yakın ofisler de talep patlaması
 

Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattının açılış tarihi!

İlk etap ihalesi tamamlanan ve çalışmalarına 2013 Aralık'ta başlanan Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattının 36 ayda tamamlanması bekleniyor. Buna göre hat, 2017 ilk çeyreğinde açılarak hizmet vermeye başlayacak. 

Bu metro hattının ihalesini 849 milyon 440 bin lira teklif ile Gülermak Ağır Sanayi İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat'ın oluşturduğu konsorsiyumu kazanmıştı. Konsorsiyumu, metronun inşaat çalışmalarına devam ediyor.

Mahmutbey'den Halkalı'ya

2. etabı Mecidiyeköy-Kabataş şeklinde açıklanan metro hattı, daha sonra da Mahmutbey'den Halkalı'ya kadar uzayacak.

Geçtiği güzergahtaki pek çok gayrimenkulü de değerlendirecek olan bu metro hattının yapım aşamalarını takip ederek yatırım yapanların olduğunu da ekleyelim.

Emlaktasondakika.com ÖZEL

Mahmutbey Mecidiyeköy metrosu istanbul metro hatları halkalıya metro mahmutbey metrosu