ev bitkileri

Maharetli bitkiler radyasyonu evinizden uzak tutacak!

Genel Emine Pile 16.03.2015
Havayı temizlemede NASA’dan en yüksek puanları alan ve evinizi radyasyon ve toksit maddelerden uzak tutan bu bitkiler maharetleriyle şaşırtıyor.
ESD - Duvar boyasından mobilya döşemesine, temizlik malzemesinden parfüme, televizyondan cep telefonuna etrafımızı saran toksit madde ve radyasyon her geçen gün artıyor. Rahatsız edici özelliklerinin yanı sıra sağlığa büyük ölçüde olumsuz etki yapan bu maddelerle baş etmek için imdadınıza bu bitkiler yetişiyor.     

İşte dekorasyon ve evimizi güzelleştirmek için aldığımız fakat ne kadar fayda sağladığını pek de bilmediğimiz mucizevi bitkiler ve maharetleri: 

ALOE VERA:

Tıbbi sarısabır (Aloe vera), Asphodelaceae familyasından tıbbi amaçlarla kullanılan bir sarısabır türüdür. Yaprak, iki bölümden, meydana gelmiştir. Bunlar: müshil olarak kullanılan ve antrakinonlar adı verilen maddeleri içeren yeşil kabuk bölümü ve Aloe jeli olarak adlandırılan müsilaj bölümü.

Özsuyu ile yaraları iyileştirme gücüne sahiptir. Mekanlarda formaldehidi yüzde 90'a kadar yok edebilir.

 

Etkili olduğu alanlar:

Formaldehit, karbonmonoksit, tolüen, elektromanyetik dalgalar.

ÇİN HERDEMYEŞİLİ:

İç mekan bitkisidir. Kökü bile havayı temizleme özelliğine sahip bulunuyor. Bu bitki zararlı maddeler ortamda bulunduğu sürece aynı etkide filtrelemeye devam edebilir. 

Etkili olduğu alanlar:

Formaldehit ve benzen. 

BÜYÜK FLAMİNGO ÇİÇEĞİ:

Flamingo çiçeği, yılanyastığıgiller familyasından uzun sapları ve belirgin damarlı koyu yeşil yaprakları ile kırmızı, turuncu, ve beyaz renkli büyük çiçek tablaları olan bitki türüdür. 

Amerika'nın tropik bölgelerine özgü olan bu türün çok gösterişli yaprakları vardır.  Ortamdaki amonyağı temizleme özelliğiyle ünlüdür. Dolayısıyla temizlik malzemelerinin bulunduğu mutfak ya da banyolara koymak etkili olacaktır.  

Etkili olduğu alanlar:

Amonyak, ksilen, benzen, formaldehit 

ŞAMADORA DAĞ PALMİYESİ:

Meksika ve Guatemala yağmur ormanlarından getirilmiştir. Büyüdükçe etkisini gösterir. Bu nedenle bu bitkiyi 1 metre uzunluğuna getirmeniz önerilir. 

Etkili olduğu alanlar:

Amonyak, formaldehit, ksilen 

PERU MUMU:

Her evde bulunması gereken bu bitkinin Amerika'da yapılan araştırmaya göre radyasyona bağlı baş ağrısını giderdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca kanser tedavisinde kullanılmaktadır. 

Etkili olduğu alanlar:

Elektromanyetik alanlar 

BAMBU PALMİYESİ:

Bambu palmiyesi; benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi yüksek dereceli toksinleri temizleyebilen son derece usta bir bitkidir. Hem iç hem dış mekan bitkisi olan bambu palmiyesi, kuvvetli kimyasalları absorbe etmede çok başarılıdır. 

Evlerde güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın bir yere koymanız önerilir. 

Etkili olduğu alanlar:

Benzen, formaldehit, ksilen, trikloretilen

KURDELA ÇİÇEĞİ:

Afrika'nın güneyinden getirilmiş olan bu bitki örümcek çiçeği olarak da bilinir. 

Bitkinin yaprakları gibi kökü de havayı temizleme özelliğine sahiptir. Karbonmonoksiti bile arındırabilir. 

Etkili olduğu alanlar:

Benzen, formaldehit, karbonmonoksiti, ksilen, toluen

AREKA PALMİYESİ:

NASA araştırmalarına göre doğada hava temizleme seviyesi en yüksek olan bitkidir., tavsiye edilir. Madagaskar kökenli olan bitki saksıda yetiştirilebilir. 

İç mekanları nemli tutmak ve ortamdaki kimyasal toksinleri arındırmak için idealdir. 

Etkili olduğu alanlar:

Benzen, formaldehit, toluen

MÜCEVHER BİTKİSİ:

Bir seramik sanatçısının elinden çıkmış gibi görünen bu minyatür bitki Asya'da uğur getirdiği inancıyla hediye edilir. 

Elektromanyetik dalgaları ve ortamdaki amonyağı neredeyse emerek yok eder. Suya çok ihtiyaç duymaz. 

Etkili olduğu alanlar:

Amonyak, elektromanyetik dalga

KASIMPATI: 

Kasımpatı veya sonbahar papatyası adı verilen bu bitki yalnızca renkleri değil özellikleriyle de etkileyici. 

Bu bitki havadan formaldehiti, benzeni ve amonyağı çok hızlı bir şekilde arındırıyor. Akşamları onu dışarı çıkarın, fakat dondan da korumayı ihmal etmeyin

Etkili olduğu alanlar:

Amonyak,  benzen, formaldehit

KRATON BİTKİSİ: 

Kraton, havadaki maddeleri emerek temizlemede çok başarılı değildir ancak bol oksijen yayar. Yer ve ısı değişikliğini sevmez. seslere karşı etkili ve güzel bir görsel ekran oluşturur.

Etkili olduğu alanlar:

Formaldehit 

BOYALI DİFENBAHYA : 

Amerika kıtasının tropikal getirilen bu bitki ortamdaki formaldehiti neredeyse tamamen emer. Ayrıca toluen ve ksileni arındırma konusunda da etkilidir.  

Tutkal, boya, cila, vernik gibi malzemelerin çok kullanıldığı atölyelere yerleştirmek çok faydalı olur. 

Etkili olduğu yerler:

Formaldehit, Toluen, Ksilen 

MADAGASKAR DRAGON AĞACI:

Kırmızı kenarlı ince uzun yapraklarından tanınan ve en etkili bitkilerden olan madagaskar dragon ağacı, evde bulunan başlıca hava kirletici maddeleri yok eder. 

Dracaena marginata'nın bir diğer güzel yanı da çok kolay bir şekilde, hatta yarı gölgede bile yetiştirilebilir olmasıdır. Dekoratif ve zahmetsiz bir bitkidir. 

Etkili olduğu alanlar: 

Benzen, formaldehit, karbonmonoksit, toluen, trikloretilen, kesilen.   

BENJAMİN KAUÇUĞU:

Tropikal Asya kökenli olan bu bitki, en etkili bitkilerden olmasa da faydası hissedilebilecek miktarda amonyağı, formaldehidi ve ksileni emer. 

Etkili olduğu alanlar:

Amonyak, formaldehit, ksilen  

AÇELYA: 

Kuzey Amerika ve Asya kökenli olan bu bitki bahar ve yaz aylarında göz kamaştırıcıdır. Evlerde amonyağı filtreleme özelliğini kullanmak için mutfak ya da banyoya yerleştirin. 

Etkili olduğu alanlar:

Amonyak, formaldehit, ksilen  

YELKEN ÇİÇEĞİ:

Diğer adı ‘Barış çiçeği' olan bu bitki zarif göründüğü kadar da mucizevi. Hava temizleme konusunda lider olan yelken çiçeği, alkol ve aseton buharı da dahil olmak üzere akla gelebilecek her türlü kimyasal maddeyi emerek yok ediyor. Büyüdükçe de etkisini arttırıyor. 

Etkili olduğu alanlar:

Benzen, amonyak, formaldehit, toluen, ksilen, trikloretilen 

OK BAŞI SARMAŞIĞI/KURT KULAĞI:

Performansı yüksek diğer bitkilerle karşılaştırıldığında toksit maddeleri çok daha az emdiği söylenebilir ancak ksileni iyi emdiği için sanat ve tamirat atölyelerine yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Etkili olduğu yerler: 

Formaldehit, Ksilen 

FRENK/ODA SARMAŞIĞI:

Aralarda sarıların da bulunduğu karmaşık renkteki yapraklarıyla, bu bitki, asılı olarak veya bir çubuk desteğiyle, evinizin her köşesine yakışır. Birçok hava kirleten maddeye karşı koyar. İçinde büyüdüğü substratın hafifliliği bitkinin etkisini arttırır.

Etkili olduğu maddeler: 

Benzen, formaldehit, karbonmonoksit, toluen.

BEŞPARMAK: 

Formaldehit için oldukça etkili olan bu bitki formaldehit'i arındırma etkisiyle dikkat çeker. Daha düşük bir ölçüde ksilen ve benzen'e karşı da etkilidir.

Bitkinin sağlıklı olması için, ona evinizde geniş bir yer ayırın. Aydınlık bir yerde bulunsun, fakat doğrudan gelen güneşten de koruyun.

Etkili olduğu yerler:

Benzen, formaldehit, ksilen 

Emine Pile/Emlaktasondakika.com

maharetli bitkiler rasyona karşı korunma ev bitkileri