Gül Baba Türbesi

Macaristan’daki Osmanlı eseri önemli yatırım kategorisine alındı

Genel Emine Pile 18.02.2015
Budapeşte'deki Gül Baba Türbesi’nin önemli yatırım kategorisine alınmasıyla türbe ve çevresinin restorasyonunun hızlanması bekleniyor.
Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin merkezinde bulunan, Avrupa'nın en kuzeyindeki Osmanlı dönemi eseri Gül Baba Türbesi'nin önemli yatırım kategorisine alınmasını Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Macaristan temsilcisi Tarık Tekeş, AA muhabirine değerlendirdi.

Tarık Tekeş, Macaristan ile Türkiye arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin büyük ivme kazandığına dikkat çekerek, "hem Macarlar hem Türkler tarafından çok sevilen Bektaşi dervişi Gül Baba'nın türbesinin hem Macarlar tarafından hem Türk turistler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde Macaristan'ı ziyaretinde Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile Gül Baba Türbesi'nin onarımı konusunu görüştüğünü hatırlatan Tekeş, "Bu sene de 24 Şubat'ta şu anki başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun gelecek olması sebebiyle Macar hükümeti tarafından önemli yatırım kategorisine alınmıştır. Bu karar Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun ziyareti öncesinde büyük bir jest olarak görülmektedir" dedi.

Macaristan hükümetinin Gül Baba Türbesi ile ilgili aldığı bu kararla türbesi ve çevresinin restorasyon çalışmalarının hızlandırılmasını hedefleniyor. Restorasyon projesine ayrılacak bütçenin daha sonra açıklanacağı bildirildi. 

Viktor Orban, Aralık 2013'te Türkiye'yi ziyaretinde Erdoğan'a Macar mimarlar tarafından hazırlanan restorasyon projesini sunmuştu. Bir yıl önce de Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve o zamanki Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, bu konuda Budapeşte'de bir mutabakat zaptı imzalamışlardı.

AA

Gül Baba Türbesi Osmanlı eseri