macaristan

Macaristan, Türkleri yatırıma davet ediyor!

Genel Uğurcan Tokay 06.03.2016
Gayrimenkullerin diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olduğu Macaristan, Türk yatırımcıları bekliyor.
Macaristan Türkiye Başkonsolosu Balazs Hendrich, “Macaristan'da yüzde 50'ye varan teşvikler var. Osmanlı'nın hüküm sürdüğü bazı bölgeler de yüzde 50'lik teşvik kapsamında” dedi.

Osmanlı'nın 150 yıl hüküm sürdüğü Macaristan, Türkiye'de atağa kalktı. Türkiye'den daha fazla turist almak için çalışmalar yapan Macaristan hükümeti, aynı zamanda Türk işadamlarını, Macaristan'da yatırıma çağırıyor. Macaristan Türkiye Başkonsolosu Balazs Hendrich, Macaristan'ın teşvik bölgelerine ayrıldığını, bu bölgelerde yapılacak yatırımlara yüzde 50'ye kadar teşvik (geri ödeme) bulunduğunu dile getirdi. Osmanlı mirasının yer aldığı bazı şehirlerin de teşvik kapsamında olduğunun altını çizen Hendrich, “Örneğin 10 milyon Euro'luk bir otel yatırımı ve 300 kişiye istihdam öngörülüyorsa, Avrupa Birliği ve Macaristan'ın sağladığı fonlarla 5 milyon Euro'su teşvik olarak yatırımcıya veriliyor. Ne kadar fazla kişiye istihdam sağlanıyorsa, o kadar fazla teşvik var. Ayrıca çok düşük faizli ve uzun vadeli krediler, vergi indirimleri ve muafiyetler de var” dedi.

AVRUPA'NIN KALBİ

Macaristan'da turizm alanında her yıl yükselen bir grafik olduğuna dikkat çeken Hendrich, “Gayrimenkuller diğer Avrupa bölgelerine göre çok daha uygun fiyatlara alınabiliyor. Otellerimizdeki geceleme sayısı her geçen gün artıyor” diye konuştu. Hendrich, “3-6 saatlik araba yolculuğu ile birçok Avrupa ülkesinin başkentine ulaşabiliyorsunuz. 2016'da Macaristan'da yüzde 17'lik turizm büyümesi beklendiğine vurgu yapan Hendrich, Türkiye'den yatırımcıları ülkelerine beklediklerini belirtti. Hendrich, tarım, enerji, çevre, otomotiv, otomotiv yan sanayi, turizm ve savunma alanlarında işbirliği istediklerini belirterek, “Macaristan'da Türk yatırımcıların sayısının artmasını hedefliyoruz. 3 milyar dolarlık ticaret hacmini yukarı çekmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kanuni heykeli

Balazs Hendrich, “Bu yıl Zigetvar'da hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın 450. ölüm yıldönümü. Dönemin Macar generallerinden Miklós Zrínyi ve Sultan Süleyman'ın heykelleri savaşın yapıldığı Zigetvar Meydanı'nda dikildi. Sultan Süleyman'ın türbesinin yeri bu yıl açıklanabilir” dedi.

Hedef tüm Avrupa

Macaristan Eximbank Türkiye Direktörü Arda Tugay da Türkiye temsilciliğinin Kasım 2015'te açıldığını belirterek,“Macaristan 111 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Biz, Türkiye'den Macaristan'a giden yatırımları da finanse edebiliyoruz. Türk yatırımcılarına uygun faizli uzun vadeli krediler sağlayabiliyoruz” diye konuştu.

Türkiye'de  4 ofis

Macaristan tarafından Macaristan'a yatırımcı ve ihracatçı bulunması amacıyla yetkilendirilen ALX Macaristan Ticareti Geliştirme Merkezi de, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep'teki ofisleriyle iş dünyasının Macaristan'a açılması için çalışmalar yürütüyor.

Osmanlı'dan kalma eserler

HUNFARIAN Tourism Genel Müdür Yardımcısı Tamas Glazer, “Macaristan yılda 5 milyon yabancı turist ağırlıyor. 72 bini Türk. Busayıları yükseltmek istiyoruz. Bu yıl Türk turist sayısında yüzde 10'luk artış bekliyoruz. Çünkü iki ülke arasında ortak bir tarih var. Osmanlı'dan kalma birçok eser turistlerin ilgisini çekiyor. Yemeklerimizde de Osmanlı'dan izler var. Kasımpaşa Cami, Gülbaba Türbesi, hamamlar, hep Osmanlı'dan kalma eserler” dedi.

Hürriyet

macaristan türkiye yatırımlar macaristan gayrimenkul fiyatları Balazs Hendrich Tamas Glazer