çatıya çıkarak intihar girişiminde bulunan inşaat işçileri

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri çatıya çıktı

Genel Rüya Tulumbacı 09.10.2015
İzmir’in Torbalı ilçesinde, devlet hastanesinde çalışan işçiler, maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle toplu intihar girişiminde bulundu.

Çatı ve vinç üzerinde 5 saat geçirdiler

Altı katlı binanın çatısına çıkan 15 işçiden ikisi vince tırmandı. İşçilerin, çatıda ve vinç üzerinde bekleyişleri yaklaşık beş saat sürdü. 2 ile 5 aylık gecikmiş maaşlarının yaklaşık 135 bin lira tuttuğunu ve derhal ödenmesini isteyen işçiler, aksi takdirde hep birlikte atlayacaklarını söyledi. 
Çevredekiler, durumu polise ve itfaiye ekiplerine bildirdi. Polis çevre güvenliğini alırken itfaiyeciler, aşağıda hava yastığı açtı.

Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun da olay yerine gitti. Başkan Görmez ve Oda Başkanı Olgun, yüklenici firma Demars ve Mirsan Demir Yapı yetkilileriyle görüştü. 

Eylemin amacı farklı

Taşeron firma yetkililerinden Ramazan Demir, "İşçilerin, bahsettiği gibi bizden 135 bin lira gibi bir alacağı yok. Toplamda 17 bin liralık bir alacakları var. Banka dekontları da elimizde.Kurban Bayramı'ndan önceki bütün alacaklar ödendi. Bugün çatıya çıkan 15 kişiden sadece altısı bizim çalışanımız. Diğer dokuz işçinin firmamızla ilişiği bayramdan önce kesildi ve alacakları ödendi. Daha önce de böyle bir eylem olmuştu. Firmamızın isminin zedelenmemesi ve basına yansımaması için işçilere 200 bin lira fazladan para ödemiştik. Bugünkü eylemin de temel amacı, işçilerin fazladan para istemesi." dedi.

Polisin müdahalesi sonucu eylemlerine son veren işçiler, olaysız şekilde dağıldı.

İzmir Torbalı Taşeron işçi