Lüks konut

Lüks konutlarda kullanılan Türk taşı modası geri döndü!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 31.01.2015
ABD'de Sharon Stone, Jennifer Lopez, Eddie Murphy gibi çok sayıda ünlünün konutlarında tercih ettiği Türk mermerlerine ilgi yoğun.
ABD'de kriz öncesi bir moda haline gelen Türk taşları, krizin sona ermesiyle yeniden tercih edilmeye başlandı. İhracatın yıllar sonra tekrar artmaya başlamasıyla moral bulan ihracatçı 2015'den umutlu.

Mermer ve traverten başta olmak üzere bir çok doğal taş türünde dünyanın en büyük rezervlerine sahip olan Türkiye, sektördeki ihracatını son 10 yılda 5 kat artırdı. 2008 yılı öncesinde ihracattaki artışta ABD pazarından gelen işlenmiş traverten ve mermer talebi etkili oldu. Lüks konutların yapımında tercih edilen ve "Türk taşı" olarak markalaşan traverten ve mermer, çok sayıda ünlü ismin de konutlarında kullanıldı. 

Sektöre ABD katkısı

2008 yılında ABD'de başlayan krizle aniden düşen ihracat, sonraki yıllarda Çin'den gelen blok mermer ve traverten talebiyle yeniden toparlandı. Geçen yılı Çin'den gelen talebin gerilemesi nedeniyle dolar bazında yüzde 4 kayıpla 2 milyar 128 milyon dolarlık ihracatla kapatan sektörün imdadına yine ABD pazarı yetişti. Bu ülkeye yapılan doğaltaş ürünleri ihracatı yüzde 9 artışla 330 milyona ulaştı. 

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, ABD ekonomisindeki toparlanmayla birlikte lüks konutinşaatlarının hareketlendiğine dikkati çekti.

Sektörün geçmişte ABD'ye çok iyi fiyatlarla ürün sattığını, mermer ve travertenin bir sektör haline gelmesinde bu pazarın büyük payının bulunduğunu anlatan Kaya, şu bilgileri verdi:

"Çin pazarı, bir kaç yıldır çok yoğun alım yapması nedeniyle doygunluğa ulaşmıştı. Çok sayıda ocağını devreye alan sektör kapasitesini korumak için yeni pazarlar arıyordu. Bu süreçte ABD pazarının tekrar harekete geçmesiyle şansımız yaver gitti. ABD 2015'de ciddi anlamda büyüyecek. Bu durum fiyatlarda da yükselmeye neden olacak. ABD'nin yanı sıra Irak pazarı da oldukça hareketli. Bunu uluslararası organizasyonlara hazırlık yapan Dubai, Suudi Arabistan ve Katar gibi pazarlardan gelen talepler de tetikliyor. Çin pazarında 2015'in ikinci yarısı için bir düzelme bekliyoruz. 2015'de geçen yıl yaşadığımız gerilemeyi telafi edeceğiz."

AA

 

Türk taşı modası lüks konut mermer ABD lüks konut Sharon Stone ev