Aklease Genel Müdürü Şenol Altundaş

Leasing sektörü gayrimenkul işlemlerine ağırlık verecek!

Genel Zeynep Karabağ 28.04.2016
Aklease Genel Müdürü Şenol Altundaş, leasing sektörünün 2016'da 2015 yılındaki gibi yoğun olarak gayrimenkul işlemlerine ağırlık vereceğini belirtti.
Aklease Genel Müdürü Şenol Altundaş, sat-geri kirala ürününün etkisi ile gayrimenkul işlemlerinin ilk sırada yer alacağını, makine-ekipman ve iş makinesi yatırımlarının da takip edeceğini söyledi. 

Altundaş, "Sektörümüz 2015 yılında yüzde 50 hizmet sektörü yatırımları (inşaat, lojistik, sağlık ağırlıklı olarak), yüzde 43 imalat sanayi (enerji,gıda,tekstil ağırlıklı olarak) yatırımlarını finanse etti. Önümüzdeki dönemde de aynı alanlar hem bizim hem sektör için öncelikli olacaktır" dedi. 

Sektörün 2013 yılından itibaren yakalamış olduğu pozitif ivmenin süreceğini ve 2016'nın sektörün büyüme ve gelişmesi anlamında önemli bir yıl olacağını ifade eden Şenol Altundaş şunları söyledi: 

Yüzde 15 büyüyecek 

"Penetrasyon oranının da (sektörün özel kesim yatırım harcamalarından aldığı pay) artmasını ve yüzde 6'yı geçmesini bekliyoruz. Yenilebilir enerji yatırımları, büyük alt yapı yatırımları, bunlara hizmet sağlayacak olan taşeron firmaların yapacağı makine alımları ve sat-geri kiralamanın pozitif etkisi ile sektör işlem hacminin bir önceki yıla göre %1015 aralığında bir artışla 20 milyar TL'ye ulaşacağını tahmin ediyoruz. 

Bu yıl da, 2015 yılına benzer şekilde sat-geri kirala ürününün etkisi ile gayrimenkul işlemlerinin yine ilk sırada yer alacağını, makine-ekipman ve iş makinesi yatırımlarının da takip edeceğini öngörüyoruz. 

Sektörümüz 2015 yılında yüzde 50 hizmet sektörü yatırımları (inşaat, lojistik, sağlık ağırlıklı olarak), yüzde 43 imalat sanayi (enerji, gıda, tekstil ağırlıklı olarak) yatırımlarını finanse etti. Önümüzdeki dönemde de aynı alanlar hem bizim hem sektör için öncelikli olacaktır."

Aklease Genel Müdürü Şenol Altundaş leasing sektörü